Egzaminy gimnazjalne 2019. Czy strajk nauczycieli przeszkodzi w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych?

Egzaminy gimnazjalne w 2019 roku rozpoczną się w środę 10 kwietnia i potrwają do piątku 12 kwietnia. Nie wiadomo jednak, czy uda się je przeprowadzić we wszystkich placówkach. Spore utrudnienia może spowodować rozpoczęty w poniedziałek 8 kwietnia strajk nauczycieli.

Egzaminy gimnazjalne 2019. Czy strajk nauczycieli przeszkodzi w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Egzaminy gimnazjalne 2019 – harmonogram

Egzaminy gimnazjalne w 2019 roku odbędą się po raz ostatni. Spowodowane jest to niedawną reformą szkolnictwa, na mocy której gimnazja zostały zastąpione 8-letnimi szkołami podstawowymi.

Terminarz egzaminów gimnazjalnych w 2019 roku przygotowany przez CKE:

10 kwietnia (środa) – egzamin gimnazjalny z części humanistycznej. O godzinie 9 rano uczniowie rozpoczną test z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o godzinie 11 zmierzą się z egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego.
11 kwietnia (czwartek) – egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej. O godzinie 9 zdający rozpoczną test z części przyrodniczej (fizyka, biologia, chemia, geografia), a o godzinie 11 uczniowie przystąpią do egzaminu gimnazjalnego z matematyki.
12 kwietnia (piątek) – egzamin gimnazjalny z języka obcego nowożytnego. O godzinie 9 rano gimnazjaliści rozpoczną test z języka obcego na poziomie podstawowym. O godzinie 11 rozpocznie się egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym.

Egzaminy gimnazjalne zagrożone?

Egzaminy gimnazjalne w wielu placówkach mogą się nie odbyć ze względu na strajk nauczycieli. Od poniedziałku 8 kwietnia blisko 80 proc. placówek protestuje, domagając się podwyżek oraz zmian w systemie pracy i możliwych szczeblach awansu w ramach kariery nauczycielskiej. Jeżeli strajk nauczycieli zostanie przedłużony, wówczas w szkołach może zabraknąć pedagogów do pracy w komisjach egzaminacyjnych.

MEN przygotowało rozporządzenie, na mocy którego w komisji egzaminacyjnej mogą zasiąść nauczyciele z innych placówek, emerytowani nauczyciele, a także osoby z wykształceniem pedagogicznym. Dotychczas w skład komisji wchodził jeden nauczyciel z innej placówki, a osoba niebędąca czynnym lub emerytowanym nauczycielem nie mogła zasiadać w komisji.

Nowe przepisy mogą jednak nie wystarczyć. Zgodnie z Kartą Nauczyciela wszelkie zmiany dotyczące przeprowadzania tegorocznych egzaminów powinny być wprowadzone najpóźniej we wrześniu 2018 roku. Minister Anna Zalewska 2 kwietnia podpisała rozporządzenie dotyczące składu komisji. W życie weszło ono dzień później.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)