Trwa ładowanie...
d1n5u8q

Egzamin gimnazjalny 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012 z matematyki - odpowiedzi, arkusze, terminy

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: KimManleyOrt
Oceń jako pierwszy:

Egzamin gimnazjalny z matematyki to jeden z czterech egzaminów obowiązkowych po gimnazjum. Uzyskany w nim wynik liczy się przy rekrutacji do szkoły średniej. Arkusz testu z matematyki zawiera 23 zadania, na których rozwiązanie uczeń ma 90 minut.

Egzamin gimnazjalny z matematyki – zadania

Na arkusz egzaminu gimnazjalnego z matematyki składają się 23 zadania, z których 20 to zadania zamknięte. Oparte są one na danych umieszczonych w schematach, tabelach, diagramach lub ilustracjach. Ich rozwiązanie sprowadza się najczęściej do wyboru jednej poprawnej odpowiedzi z czterech proponowanych, wskazania prawdziwości lub nieprawdziwości danej tezy czy połączenia elementów.

Zawarte w teście gimnazjalnym z matematyki zadania otwarte polegają na wykonaniu obliczeń najczęściej z zakresu arytmetyki i geometrii. Rachunki powinny znaleźć się na załączonej do arkusza karcie, przy czym ważne, by podkreślić ostateczny wynik, a także unikać zapisywania obliczeń na marginesie, który pozostaje poza oceną egzaminatora.

Egzamin gimnazjalny z matematyki – zakres materiału

Uczeń zdający egzamin gimnazjalny z zakresu matematyki, powinien przede wszystkim potrafić wyjaśnić pojęcia matematyczne i używać ich do opisywania zjawisk matematycznych. Zakres materiału na egzamin obejmuje:

LICZBY WYMIERNE DODATNIE I NIEDODATNIE

Gimnazjalista powinien operować liczbami całkowitymi, ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi, zamieniać poprawnie jednostki, a także wykonywać podstawowe obliczenia na liczbach dodatnich i ujemnych. Poza tym na egzaminie gimnazjalnym z matematyki obowiązuje materiał z zakresu potęg, pierwiastków oraz procentów (wyznaczenie ich z danej liczby lub obliczanie liczby z podanej części).

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE

W materiale obowiązującym na egzaminie gimnazjalnym z matematyki jest również zagadnienie wyrażeń algebraicznych, na podstawie których uczeń powinien wykonywać proste obliczenia. Na teście gimnazjalnym pojawiają się zadania wymagające wykonania rachunków na nierównościach i równaniach z jedną lub dwoma niewiadomymi.

FUNKCJE

Ponadto gimnazjalista podchodzący do testu z matematyki powinien być zaznajomiony z pojęciem funkcji, posiadać umiejętność poprawnego odczytywania wartości takich jak średnia arytmetyczna, mediana czy współrzędne funkcji na podstawie wzoru oraz wykresu w układzie współrzędnych.

GEOMETRIĘ

Uczeń na egzaminie gimnazjalnym z matematyki sprawdzany jest także pod kątem znajomości geometrii. W jej zakresie na teście pojawić mogą się zadania dotyczące figur płaskich (obliczanie kątów, powierzchni, obwodu) oraz brył (objętość, powierzchnia, właściwości).

Egzamin gimnazjalny z matematyki 2019 – termin

Najbliższy egzamin gimnazjalny z matematyki CKE zaplanowało na 11 kwietnia 2019 roku o godzinie 11.00. Dodatkowy termin natomiast wyznaczono na 4 czerwca 2019 roku, także na godzinę 11.00.

Według ustaleń Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyniki egzaminu gimnazjalnego z matematyki 2019 będą opublikowane 14 czerwca 2019 roku. Zaświadczenia o zdanym teście zostaną wydane uczniom 21 czerwca.

Egzamin gimnazjalny z matematyki – wyniki z poprzednich lat

W latach 2012–2018, w których odbywały się dotychczasowe egzaminy gimnazjalne w najnowszej formule, średni wynik uzyskiwany przez uczniów z matematyki wahał się od 47 proc. do 49 proc. Jest to więc przedmiot najsłabiej zdawany przez gimnazjalistów.

W 2012 roku średni wynik egzaminu gimnazjalnego z matematyki wyniósł 47 proc., rok później 48 proc, natomiast dwa lata później znów 47 proc. W 2015 roku gimnazjaliści zdali egzamin na około 48 proc., a w 2016 roku osiągnęli wynik 49 proc. W 2017 roku średnia spadła do 47 proc, zaś w 2018 wzrosła do rekordowej wartości – 52 proc.

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusze i odpowiedzi

Oto arkusze egzaminu gimnazjalnego z matematyki z lat 2012–2018:

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusz 2012 + odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusz 2013 + odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusz 2014 + odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusz 2015 + odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusz 2016 + odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusz 2017 + odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny z matematyki – arkusz 2018 + odpowiedzi

d1n5u8q
d1n5u8q
d1n5u8q
Więcej tematów
d1n5u8q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj