Działo się w środę w nocy. USA potwierdziły, co stało się z superbronią
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
- CNN informuje, powołując się na anonimowego przedstawiciela Białego Domu, że amerykański system obrony przeciwrakietowej Patriot, znajdujący się na terenie Ukrainy, prawdopodobnie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ataku. Źródło stacji zaznaczyło jednocześnie, że broń nie została całkowicie zniszczona i wymaga jedynie naprawy, a rozmowy w tej sprawie między Kijowem a Waszyngtonem już się toczą. Jak podaje agencja Reutera, na tym etapie nie ma przesłanek do tego, by Patriot został wycofany z Ukrainy w celu dokonania niezbędnego przeglądu.
- Jak podaje agencja Reutera, powołująca się na Ministerstwo finansów Korei Południowej, Seul podpisał z Ukrainą porozumienie w sprawie planu udzielenia pomocy finansowej w wysokości 130 mln dolarów. Koreański minister Choo Kyung-ho oraz minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko spotkali się w stolicy w tym celu w Seulu. Wsparcie dla Ukrainy ma objąć między innymi darowizny oraz pożyczki pomocowe. Jednocześnie Korea Południowa potwierdziła, że nie dostarcza Ukrainie śmiercionośnej broni ze względu na swoje stosunki z Rosją.
- Według agencji Reutera Wang Haijiang czołowy chiński generał, zaapelował o większą integrację zdolności bojowych, która miałaby obejmować połączenie sztucznej inteligencji z konwencjonalnymi taktykami wojennymi. Taka taktyka miałaby okazać się skuteczniejsza w przypadku konieczności konfrontacji z Zachodem. Pomysł zrodził się poprzez obserwację trwającej wojny w Ukrainie, która łączy elementy "wojny politycznej, wojny finansowej, wojny technologicznej, wojny cybernetycznej i wojny kognitywnej" - tłumaczły Haijiang w jednej z czołowych krajowych gazet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kule ognia po ataku dronów. Potężna eksplozja w zachodniej Ukrainie
- Stany Zjednoczone zapowiedziały dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Tajwanu. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył, że będzie to miało miejsce już "wkrótce". Zostanie ona przekazana w ramach PDA, czyli specjalnego prezydenckiego uprawnienia do wypłaty środków, które było wykorzystywane między innymi podczas kierowania pomocy do Ukrainy. Jak podaje agencja Reutera, pakiet ma obejmować broń o wartości 500 milionów dolarów.