Uszkodził kable na Bałtyku? Duńczycy dotarli do Yi Peng 3
Duńska Marynarka Wojenna dotarła do chińskiego masowca Yi Peng 3 w cieśninie Kattegat. Jednostka prawdopodobnie jest odpowiedzialna za uszkodzenie kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku.
20.11.2024 | aktual.: 20.11.2024 15:50
Duńska Marynarka Wojenna dotarła do chińskiego masowca Yi Peng 3 w cieśninie Kattegat. Jednostka prawdopodobnie odpowiedzialna jest za uszkodzenie kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku.
Duńskie siły wojskowe potwierdziły w środę, że dotarły do chińskiej jednostki Yi Peng 3, znajdującej się w cieśninie Kattegat. O osiągnięciu celu poinformował Forsvaret, Duńskie Ministerstwo Obrony.
Dotarli do chińskiego masowca Yi Peng. Zatrzymania nie było
Resort podał w mediach społecznościowych, że przedstawiciele MO są obecni w pobliżu statku. Jednak zaznacza, że "na razie nie ma dalszych komentarzy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spekulacje duńskich mediów dotyczyły możliwości zajęcia statku przez duńską marynarkę wojenną. Publicznie dostępne strony śledzące ruch morski, wskazywały na bliską obecność duńskiego patrolowca obok chińskiego frachtowca.
Jednak zdaniem ekspertki, którą cytuje "Berlingske", Yi Peng 3 opuścił już wody terytorialne Danii. Profesor Kristina Siig z Uniwersytetu Południowej Danii, specjalistka w dziedzinie prawa morskiego, zaznaczyła, że podejrzenia nie uzasadniłyby zatrzymania.
"Mimo iż Dania może mieć uzasadnione podejrzenia dotyczące udziału statku w zrywaniu kabli, nie mamy prawa abordażować go, przeszukać ani przeprowadzić przesłuchań załogi" - powiedziała specjalistka. Dodała również, że w przypadku znajdowania się statku na wodach międzynarodowych, jedyną opcją jest prośba do Chin o zezwolenie na wejście na pokład.
Zniszczenie dwóch kabli podmorskich, jednego łączącego Litwę ze Szwecją, a drugiego Finlandię z Niemcami, nastąpiło w niedzielę i poniedziałek w szwedzkiej strefie ekonomicznej. Policja w Sztokholmie rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie, rozpatrując możliwość sabotażu.
Duńska jednostka marynarki wojennej P525, a potem kolejny okręt HDMS Soeloeven, dotarły do chińskiego masowca 19 listopada wieczorem. Chiński statek płynął z rosyjskiego portu w Ust-Łudzę.
Przeczytaj również: Podejrzany o sabotaż został ostrzeżony? Uderzają w polskie władze
To nie pierwszy raz, kiedy chińska jednostka morska uszkodziła strategiczną infrastrukturę na Bałtyku. W październiku 2023 roku doszło do rozhermetyzowania gazociągu Balticconenctor łączącego Estonię i Finlandię.
Gazociąg został uszkodzony przez kotwicę zrzuconą z pokładu chińskiego kontenerowca Newnew Polar Bear. Jednostka od początku podejrzewana była o sprawstwo tamtego zdarzenia, jednak nie zdecydowano jej się zatrzymywać i ta uciekła z Morza Bałtyckiego bez konsekwencji.