Dni wolne 2024. Nadchodzi rok długich weekendów
Mimo że do początku 2024 roku pozostało sporo czasu, część pracowników już planuje przyszłoroczny urlop. Oprócz puli przysługującej osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, pracowników czeka 13 dni ustawowo wolnych. Te w 2024 roku wypadają wyjątkowo korzystnie.
Wymiar czasu pracy w 2024 roku wyniesie dokładnie 2008 godzin. To oznacza, że pracownicy będą musieli przepracować 251 dni. Pozostałe będą dniami wolnymi - w tym również tymi wynikającymi z przepisów Ustawy o dniach wolnych. Zatrudnionym przysługuje dodatkowo urlop, wynoszący odpowiednio 26 dni w przypadku stażu pracy powyżej 10 lat oraz 20 dni, w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony mniej niż 10 lat.
Kalendarz świąt 2024. Dni wolne od pracy. To święta ustawowe
Święta ustawowe to uroczystości zapewniające dodatkowe dni wolne. Ich listę regulują przepisy prawa. Dni ustawowo wolnych każdego roku jest 13 - część ma stały termin, daty pozostałych są natomiast ruchome.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepszy czas na wyjazd w góry. Wiadomo, kiedy ceny spadają
Kiedy wypadają święta ustawowo wolne w 2024 roku? Dniami wolnymi, wynikającymi z ustawy, będą:
- Nowy Rok - 1 stycznia (poniedziałek),
- Trzech Króli - 6 stycznia (sobota),
- Wielkanoc - 31 marca (niedziela),
- Poniedziałek Wielkanocny - 1 kwietnia (poniedziałek),
- Święto Pracy - 1 maja (środa),
- Święto Konstytucji 3 Maja - 3 maja (piątek),
- Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego - 19 maja (niedziela),
- Boże Ciało - 30 maja (czwartek),
- Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP - 15 sierpnia (czwartek),
- Wszystkich Świętych - 1 listopada (piątek),
- Święto Niepodległości - 11 listopada (poniedziałek),
- Boże Narodzenie (pierwszy dzień) - 25 grudnia (środa),
- Boże Narodzenie (drugi dzień) - 26 grudnia (czwartek).
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za święto wypadające w sobotę pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny w innym terminie. W 2024 roku sytuacja ta będzie miała miejsce już w styczniu. Objawienie Pańskie, czyli Trzech króli, wypadnie bowiem 6 stycznia, w sobotę.
Długie weekendy 2024. Korzystny układ świąt pozwoli przedłużyć odpoczynek
Dni ustawowo wolne od pracy dla wielu osób stanowią również okazję do przedłużenia weekendowego wypoczynku. Co więcej, niekiedy wystarczy skorzystać z kilku dni urlopu, by cieszyć się wyjątkowo długim wolnym.
Kiedy wypadają długie weekendy 2024? Pierwszy może mieć miejsce już na początku roku. Styczeń rozpoczyna się bowiem w poniedziałek. To oznacza, że pracownicy zyskają trzydniowy weekend na przełomie 2023 i 2024 roku. Kolejna okazja na przedłużenie weekendu może nadarzyć się w tym samym tygodniu. Wszystko przez ustawowe święto, przypadające w sobotę. Osoby, które zdecydują się odebrać za nie wolne w piątek, 5 stycznia, bądź w poniedziałek, 8 stycznia, ponownie uzyskają trzydniowy długi weekend.
Weekend do trzech dni standardowo przedłużą również święta Wielkanocne. Więcej odpoczynku zapewni natomiast majówka 2024. Piąty miesiąc roku rozpocznie się bowiem w środę, co zapewnia okazję do przedłużenia wolnego do dziewięciu dni. Tak długi wypoczynek zapewnią sobie osoby, które zdecydują się wykorzystać trzy dni wolnego - 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja.
W maju przypadnie jeszcze jedna okazja do wydłużenia weekendowego odpoczynku. Boże Ciało wypada bowiem w czwartek, 30 maja. Osoby, które zdecydują się skorzystać z urlopu dzień później, zyskają cztery dni wolnego.
Wolne w 2024. Drugie półrocze również będzie dla pracowników korzystne
Podobnie wygląda układ dni ustawowo wolnych w sierpniu. Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie NMP, czyli podwójne święto, wypadające 15 sierpnia, jest czwartkiem. To oznacza, że osoby, które wezmą urlop w piątek, 16 sierpnia, przedłużą weekend do czterech dni.
Długie weekendy czekają pracowników też w listopadzie 2024. Wszystkich Świętych, czyli uroczystość rozpoczynająca jedenasty miesiąc roku, wypada bowiem w piątek. Kolejne święto ustawowe - 11 listopada - to natomiast poniedziałek.
Korzystnie wypadają również święta Bożego Narodzenia 2024. 25 i 26 grudnia wypadają bowiem w środę oraz czwartek. To oznacza, że pracownicy, którzy wezmą urlop 23, 24 oraz 27 grudnia, zyskają dziewięć dni wolnego. Wypoczynek można jednak przedłużyć aż do Nowego Roku 2025, wypadającego w środę, 1 styczna - wykorzystując kolejne dwa dni urlopu, lub nawet do 17 dni wolnego - aż do poniedziałku, 6 stycznia 2025. Wówczas pulę urlopową trzeba jednak pomniejszyć o 8 dni.