Trwa ładowanie...

Di Maio: wybory w Bawarii to zapowiedź trzęsienia ziemi w Unii Europejskiej

Wicepremier Włoch, Luigi Di Maio z antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd, wynik niedzielnych wyborów do parlamentu Bawarii określił jako zapowiedź politycznego trzęsienia ziemi w Unii Europejskiej.

Share
Di Maio: wybory w Bawarii to zapowiedź trzęsienia ziemi w Unii EuropejskiejŹródło: PAP
d3wd7m1

Wybory do regionalnego parlamentu w Bawarii wygrało chadeckie CSU, osiągając wynik 37,2 proc. głosów. Tym samym, rządzące nieprzerwanie od 60 lat ugrupowanie w Monachium, straciło bezwzględną większość w parlamencie. Rekordowo słaby wynik zanotowali socjaldemokraci z SPD (9,7 proc.- najsłabszy wynik w historii), którzy w porównaniu z głosowaniem w 2013 r. zanotowali dziesięcioprocentowy spadek poparcia. Drugie miejsce przypadło Zielonym (17,5 proc. głosów). Lokalna centroprawicowa partia Wolni Wyborcy z 11,6 proc. poparciem zajęła trzecie miejsce a po raz pierwszy do lokalnego parlamentu, weszła antyimigrancka i antyislamska Alternatywa dla Niemiec (10.2 proc.).

Zaskakujące wyniki bawarskich wyborów, na swoim profilu na Facebook’u, wymownie skomentował Wicepremier Włoch - Luigi Di Maio z antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd- „Widzieliście, co dzieje się w Niemczech? W maju Europa zmieni oblicze”. Odniósł się tym samym do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, zwracając szczególną uwagę na duży spadek poparcia dla rządzących w Niemczech partii chadeckiej CSU i centrolewicowej SPD. W niedzielnych wyborach zanotowały one spadek o ok. 10 punków procentowych w porównaniu z poprzednimi wyborami.

„Zawsze wam mówiłem, że nadchodzi polityczne trzęsienie ziemi również w Europie. Głosowanie w Bawarii to tylko zapowiedź tego, co się wydarzy”- komentuje Di Maio. Zauważył, że w Niemczech „wyłaniają się nowe siły polityczne”, wskazując dobry wynik Zielonych, którzy, jak ocenił, „wyłamali się poza schemat” podziału na prawicę i lewicę.

d3wd7m1

„Teraz możemy powiedzieć, że Włochy są prekursorem Europy, która się zmienia. Tak, jak przyczyniliśmy się do jej założenia, będziemy na pierwszej linii, by ją odnowić. To będzie koniec polityki oszczędności i początek solidarności” - zaznaczył wicepremier Włoch.

d3wd7m1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wd7m1
d3wd7m1
Więcej tematów