Trwa ładowanie...
d3r96zs

Unia Chrześcijańsko-Społeczna - CSU

Członkowie, liderzy, sondaże
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

CSU, czyli Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii (Christlich-Soziale Union in Bayern) to frakcja polityczna działająca jedynie w Bawarii, która tworzy razem z Unią Chrześciajńsko-Demokratyczną (CDU) ugrupowanie zwane powszechnie Unią (CSU/CDU).

Unia Chrześcijańsko-Społeczna – informacje ogólne

W sprawach wagi państwowej CSU oraz CDU ściśle ze sobą współpracują i mają wspólnego przewodniczącego, który reprezentuje ich w Bundestagu, a także wystawiają jednego kandydata na kanclerza. Jednakże, na mocy wspólnych umów, CDU nie ma swoich struktur w landzie bawarskim, a działalność CSU nie wykracza poza ten land.

Unia Chrześcijańsko-Społeczna, podobnie jak jej partia siostrzana, jest ugrupowaniem chadeckim, centroprawicowym, jednakże bardziej konserwatywnym i eurosceptycznym. Powstała w 1946 roku jako kontynuatorka Bawarskiej Partii Ludowej.

W Unii Chrześcijańsko-Społecznej działają prawie sami katolicy, w porównaniu do CDU, w którym można znaleźć również protestantów.

Unia Chrześcijańsko-Społeczna – poglądy

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna jest ugrupowaniem, które reprezentuje chrześcijańskie oraz tradycyjne wartości niemieckie. Uważa, że w kształtowaniu silnych Niemiec biorą udział wolni ludzie, którzy mają zapewnione odpowiednie prawa oraz możliwości dążenia do wyznaczonych celów.

W kwestiach gospodarczych CSU stawia na sprawiedliwy podział pracy oraz dóbr, a kluczowe role w rozwoju gospodarczym odgrywają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Edukacja oraz rozwój technologii winien zapewniać, według członków CSU, rozwój materialny oraz duchowy społeczeństwa.

Co ważne członkowie CSU stawiają na szerzenie wartości rodzinnych, ochronę małżeństw oraz na wsparcie rodzin i osób potrzebujących, czyli np. starszych, niepełnosprawnych, chorych czy pokrzywdzonych społecznie.

CSU, w porwaniu do CDU, częściej wykazuje radykalny stosunek wobec kwestii związanych z polityką zagraniczną. Członkowie Unii Chrześcijańsko-Społecznej są zdecydowanie przeciwni przyjęciu Turcji w szeregi Unii Europejskiej w obawie o bezpieczeństwo narodu.

Nowy program CSU (z 2016 roku) zakłada odrzucenie wielokulturowości i uznanie tradycyjnej kultury niemieckiej za dominującą, co jest następstwem islamizacji oraz globalizacji. Chadecy z Bawarii postulowali zakaz noszenia przez kobiety burek oraz zakaz zawierania małżeństw przez dzieci.

Unia Chrześcijańsko-Społeczna – członkowie i struktura

Obecnym liderem Unii Chrześcijańsko-Społecznej jest Horst Seehofer. W skład zarządu partii wchodzą:

  • sekretarz generalny: Andreas Scheuer,
  • wiceprzewodniczący: Manfred Weber, Christian Schmidt, Barbara Stamm, Angelika Niebler, Kurt Gribl,
  • dyrektor generalny: Hans Michael Strepp,
  • skarbnicy: Thomas Bauer, Angelika Schorer,
  • honorowi przewodniczący: Edmund Stoiber, Theo Waigel.

Partia liczy ok. 150 tys. członków, w tym ok. 19 proc. stanowią kobiety. Kilku jej członków zasiada w Parlamencie Europejskim.

Zarówno do CSU, jak i do CDU, przynależy organizacja młodzieżowa o nazwie Junge Union (Młoda Unia). Minimalny wiek członków wynosi 14 lat.

d3r96zs
Unia Chrześcijańsko-Społeczna - CSU
Główna siedziba

Monachium

Rok założenia

1946

Cele

- utrzymanie wolności ludzi i zapewnienie im praw w oparciu o wartości chrześcijańskie,
- budowanie silnej gospodarki,
- sprzeciwienie się nadmiernej multikulturowości, utrzymanie tradycji niemieckich,
- wsparcie potrzebujących oraz rodzin.

Ideologie

chrześcijańska demokracja, konserwatyzm, regionalizm

Liczba członków

ok. 150 tys. (stan na 2017 rok)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r96zs
d3r96zs
d3r96zs
Więcej tematów
d3r96zs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj