Trwa ładowanie...
d43ylsc

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Michał Wójcik: "Czułem się jak w baśni”

We wtorek w Parlamencie Europejskim zakończyła się debata o stanie praworządności w Polsce. Większość zagranicznych deputowanych krytykowała podpisaną przez Andrzeja Dudę tzw. ustawę kagańcową. Dyskusję skomentował wiceminister sprawiedliwości w polskim rządzie, Michał Wójcik.
Share
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik skomentował wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim nt. praworządności w Polsce.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik skomentował wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim nt. praworządności w Polsce.Źródło: East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER
d43ylsc

Polityk wypowiedział się na temat zarzutów stawianych przez europosłów. - Dyskurs toczy się wokół pytania, czy może UE, KE wkraczać w organizację i funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości – stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wójcik, odnosząc się m.in. do wystąpienia wiceszefowej Komisji Europejskie Viery Jourovej.

Michał Wójcik odpowiada

Wiceszef MS skomentował także wniosek o środki tymczasowe w sprawie ustawy dotyczącej sądownictwa, jaki złożyli członkowie KE do Trybunału Sprawiedliwości. - Na to się nie umawialiśmy wstępując do UE. Jeżeli nie może UE i KE, to nie powinien wkraczać także TSUE – przekonywał Wójcik.

d43ylsc

Termin na złożenie wyjaśnień dotyczących funkcjonowania nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej przez Polskę mija w czwartek 13 lutego. - Wszystkiego nie mogę ujawniać – dodał członek resortu sprawiedliwości odpowiadając na pytanie, co znajdzie się w odpowiedzi polskiego rządu.

Zobacz także: Vera Jourova napisała o "zniszczeniu". Patryk Jaki odpowiedział

Parlament Europejski debatował o Polsce

Michał Wójcik skrytykował debatę o praworządności w Polsce. Według posła kwestie i zarzuty stawiane polskiemu rządowi na dyskusji w Parlamencie Europejskim były bezpodstawne. - Ja się czułem jak w baśni – powiedział wiceszef MS o wystąpieniu komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa.

d43ylsc

Reynders podkreślał we wtorek, że ustawa dyscyplinująca sędziów nadal będzie przedmiotem szczegółowych analiz Parlamentu Europejskiego. - Chce powiedzieć, że orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości są wiążące i muszą być respektowane – podsumował swoje przemówienie komisarz.

Wniosek do TSUE został złożony 24 stycznia. Jeśli prawnicy uznają pismo, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona. Według źródeł w Komisji Europejskiej, we wniosku nie zawarto żądań dotyczących nałożenia sankcji finansowych na Polskę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d43ylsc

Podziel się opinią

Share
d43ylsc
d43ylsc
Więcej tematów