Trwa ładowanie...

Częstochowa: jest decyzja prokuratury ws. koszulek z napisem "Konstytucja". Nie znieważają pomników

Kolejna prokuratura odmawia wszczęcia postępowania w sprawie koszulek z napisem "Konstytucja" na pomnikach. - Te napisy nie miały charakteru znieważającego, nie były wulgarne - wyjaśnił rzecznik częstochowskiej prokuratury okręgowej prok. Tomasz Ozimek.

Częstochowa: jest decyzja prokuratury ws. koszulek z napisem "Konstytucja". Nie znieważają pomnikówŹródło: Facebook.com/KOD Częstochowa
d3nubzx

Akcja ubierania pomników w koszulki z napisem "Konstytucja" trwa od końca lipca. To wówczas na szczeciński pomnik Lecha Kaczyńskiego nałożono koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek!".

Zawiadomiona w tej sprawie policja prowadziła dochodzenie z artykułu 261 Kodeksu karnego, który mówi: "Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

Sprawa trafiła do prokuratury. Ta jednak w ubiegłym tygodniu umorzyła śledztwo. W uzasadnieniu podano, że ani pomnik Lecha Kaczyńskiego, ani "ubrana" kilka dni później w koszulkę rzeźba szczecińskiego marynarza nie zostały znieważone.

Działacze KOD nie poprzestali jednak na przyozdabianiu w koszulki z napisem "Konstytucja" pomników Lecha Kaczyńskiego. "Ubierano" pomniki i rzeźby w wielu miejscach Polski. Były to zarówno pomniki sławnych osób, choćby Mikołaja Kopernika, Agnieszki Osieckiej, Fryderyka Chopina czy Adama Mickiewicza, jak i fikcyjnych postaci, na przykład wrocławskich krasnali, warszawskiej syrenki czy smoka wawelskiego. Śledztw dotyczących znieważania pomników było więc więcej.

d3nubzx

Jak informuje polsat.pl także Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zajmowała się dwiema takimi sprawami. Pierwsza dotyczyła pomników Haliny Poświatowskiej, Marka Perepeczki i Władysława Biegańskiego. Koszulki na tych słynnych postaciach związanych z Częstochową pojawiły się 4 sierpnia.

Postępowanie w tej sprawie zakończyło się jednak postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia. - Stwierdzono, że te napisy nie miały charakteru znieważającego, nie były wulgarne. Nie stwierdzono, aby takie zachowanie wyczerpało znamiona przestępstwa znieważenia pomnika lub innego przestępstwa - wyjaśnia prok. Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury okręgowej.

Druga sprawa dotyczyła powieszenia napisu "Konstytucja" na pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. W tym przypadku umorzono dochodzenie przed jego wszczęciem. Uzasadnienie decyzji jest podobne, jak w przypadku pierwszej sprawy.

d3nubzx

Śledczy zwrócili jednak uwagę, że choć oba czyny nie są przestępstwem, to można je potraktować jako wykroczenie. Chodzi o umieszczenie w nie przeznaczonym do tego miejscu publicznym ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku.

Sprawę będzie wyjaśniała policja.

W sondażu dla Wirtualnej Polski 61 proc. ankietowanych stwierdziło, że zawieszona koszulka z napisem "Konstytucja" nie znieważa pomnika. Odmiennego zdania jest prawie co trzeci Polak.

Źródło: polsatnews.pl

d3nubzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nubzx
Więcej tematów