Trwa ładowanie...

KOD ubrał pomniki w całej Polsce. "Konstytucja, Jędrek"

Komitet Obrony Demokracji wziął na siebie odpowiedzialność za "ubranie" pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie w koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek". W nocy z czwartku na piątek przyozdobił podobnie kilkanaście innych pomników w całym kraju. "Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina" - tłumaczą przedstawiciele KOD.

Share
KOD ubrał pomniki w całej Polsce. "Konstytucja, Jędrek"Źródło: KOD
dgl033r

"28 lipca Komitet Obrony Demokracji Region Zachodniopomorski zawiesił na rzeźbie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego koszulkę z napisem Konstytucja" - czytamy w przesłanym redakcji oświadczeniu Komitetu Obrony Demokracji.

KOD tłumaczy, że była to "próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich, podpisał się pod ustawą zmieniają Sąd Najwyższy w kolejną - po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej - atrapę. Ustawa ta bowiem jawnie łamie najwyższy akt prawny, jakim jest Konstytucja".

Źródło: KOD

"W sposób oczywisty nie było naszą intencją znieważanie “pomnika”, a tym bardziej samej osoby Lecha Kaczyńskiego. Przeciwnie nawet, bo pamiętamy go z wielu wypowiedzi, w których potwierdzał swój najwyższy szacunek dla Konstytucji, nawet jeśli jej artykuły mogły być niekorzystne dla jego obozu politycznego" - tłumaczą przedstawiciele KOD.

dgl033r

"Wstrząsnęła nami jednak reakcja aparatu ścigania. Rozpoczęła się nagonka, dochodzenia i zastraszanie, bo tylko tak można rozumieć 'paski' w TVP z informacjami o poszukiwaniu 'sprawców', jak przestępców. Okazało się, że słowo KONSTYTUCJA jest dla rządzących nie tylko wstydliwe, ale i obraźliwe, skoro zarzuca się nam, że znieważyliśmy pomnik. Oskarżenia te uważamy za absurdalne, ale rozumiemy je jako histeryczną reakcję władzy i próbę odwrócenia uwagi od faktu rozmontowania przez nią praworządności w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

"W akcie obywatelskiego sprzeciwu oraz solidarności ze ściganymi" przedstawiciele KOD w całym kraju w nocy z czwartku na piatek "ubrali" w banery i koszulki z napisem "konstytucja" wiele pomników i rzeźb w Polsce. "Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina" - tłumaczą.

"Chcesz, władzo PiS-owska, nas za to ścigać i karać? To ścigaj. Wszystkich nas nie złapiecie i kolejni z nas, milionów wolnych obywateli, będą KONSTYTUCJĄ dekorować kolejne pomniki. Władza represyjna jest złą władzą, ale władza represyjna i śmieszna, jest władzą groteskową" - czytamy w oświadczeniu KOD.

dgl033r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgl033r
dgl033r
Więcej tematów