USA zmienia podejście do Korei Płn.? Nie ma wzmianki o denuklearyzacji
Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA nie wymienia jako celu denuklearyzacji Korei Północnej, co podsyca domysły, że Waszyngton chce zwiększyć szanse na przełom dyplomatyczny w stosunkach z Pjongjangiem - ocenia agencja Reutera.
Najważniejsze informacje:
- Od 2003 roku, gdy Korea Północna rozpoczęła swój program nuklearny, USA we wszystkich strategiach bezpieczeństwa narodowego wymieniały jako cel usunięcie zagrożenia nuklearnego ze strony Pjongjangu.
- Jak wynika z raportu Amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), Korea Północna wciąż ma co najmniej 13 baz nuklearnych.
- Jak podkreślają autorzy dokumentu, praca ukrytych ośrodków nie została wstrzymana.
W najnowszej strategii bezpieczeństwa narodowego USA, którą opublikowano w piątek, brak jest wzmianki o denuklearyzacji Korei Północnej, co, jak twierdzi Reuters, może oznaczać chęć zwiększenia możliwości dyplomatycznych na linii Waszyngton-Pjongjang.
Sprzedaje 650 aut miesięcznie. Ujawnia, co się dzieje z cenami
Od 2003 roku USA konsekwentnie wymieniały denuklearyzację Pjongjangu jako kluczowy cel w swoich dokumentach strategicznych. Tym razem brak tego zapisu wywołuje spekulacje dotyczące potencjalnego wznowienia dialogu pomiędzy Donaldem Trumpem a Kim Dzong Unem. Ostatnie takie rozmowy miały miejsce w 2019 roku.
Strategia z 2017 roku za kadencji Trumpa wskazywała na Koreę Północną aż 16 razy jako zagrożenie. Obecny dokument wskazuje na konieczność ograniczania konfliktów, zwłaszcza z Chinami, poprzez wzmacnianie sojuszników takich jak Korea Południowa i Japonia.
Czy zmieni się polityka USA wobec Korei Północnej?
Pominięcie denuklearyzacji w strategii może sygnalizować świadomą zmianę podejścia. Mimo to, jak podkreśla Seul, celem nadal pozostaje denuklearyzacja półwyspu. Korea Południowa wierzy, że do 2026 roku pojawią się możliwości wznowienia negocjacji z Pjongjangiem.
W międzyczasie Korea Północna zapowiada wzrost swoich wydatków obronnych do 3,5 proc. PKB do 2035 roku. Kim Dzong Un stwierdził, że denuklearyzacja „straciła znaczenie”, gdyż Pjongjang stał się już państwem nuklearnym.