Trwa ładowanie...
d1djpvd

Komitet Obrony Demokracji - KOD

East News
Źródło: East News

Komitet Obrony Demokracji (KOD) to stowarzyszenie założone z inicjatywy Mateusza Kijowskiego w grudniu 2015 roku. Celem powstania tego ruchu społecznego jest przeciwdziałanie nadużyciom władz i łamaniu zasad praworządności, a także promowanie neutralności światopoglądowej i zasad demokratycznych.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – geneza

Do powołania KOD przyczynił się artykuł Krzysztofa Łozińskiego z 18 listopada 2015 roku, w którym autor przekonywał, że odpowiedzią na zjawiska widoczne w życiu publicznym po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych powinno być powołanie Komitetu Obrony Demokracji. W odpowiedzi na artykuł publicysta Mateusz Kijowski założył na portalu Facebook grupę, która bardzo szybko zdobyła dużą popularność. Odzew społeczny skłonił założycieli grupy do podjęcia rozmów o powołaniu do istnienia ruchu społecznego.

26 listopada 2015 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie sojuszników Komitetu Obrony Demokracji, na którym zdecydowano o powołaniu stowarzyszenia. Postanowienie weszło w życie 2 grudnia 2015 roku, a na liście założycieli znaleźli się Krzysztof Łoziński, Paweł Wimmer, Andrzej Miszk i Walter Chełstowski.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – profil działalności

KOD jest stowarzyszeniem propagującym rozwój demokratycznego państwa prawa, ma na celu chronić prawa człowieka i swobody obywatelskie, a także szerzyć wiedzę o zasadach ustroju demokratycznego i wspierać funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Działalności Komitetu Obrony Demokracji rozpoczęła się od listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Spór o TK stał się źródłem licznych manifestacji KOD w całym kraju.

Pierwsza pikieta odbyła się 3 grudnia 2015, a kolejne trwały cały miesiąc. Protesty w sprawie Trybunału, a także wolności mediów i pod innymi hasłami odbywały się przez cały 2016 rok. Na początku 2017 roku Mateusz Kijowski został wezwany do zrezygnowania z pełnienia funkcji szefa zarządu i organizacji ze względu na wykryte nieprawidłowości rozliczeń Kijowskiego z KOD. Mimo to został wybrany na lidera KOD na Mazowszu.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – koalicja Wolność Równość Demokracja

Pod patronatem KOD została powołana koalicja Wolność Równość Demokracja, do której dołączyły podmioty polityczne deklarujące poparcie dla wartości europejskich, szacunek dla porządku zawartego w konstytucji i brak przyzwolenia na mowę nienawiści. Do koalicji przystąpiły stowarzyszenia: Inicjatywa Polska, Europejscy Demokraci oraz Dom Wszystkich Polska. Wśród partii w koalicji WRD znalazły się Nowoczesna, PSL, SLD, UED, UP, SD, Biało-Czerwoni, SDPL i WiR, także indywidualni członkowie należący do ALDE. Do koalicji nie przyłączyła się Platforma Obywatelska.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – zarząd

W 2017 roku w skład głównego zarządu KOD wchodzili:

  • Mateusz Kijowski;
  • Krzysztof Łoziński;
  • Magdalena Filiks;
  • Krzysztof Król;
  • Małgorzata Lech-Krawczyk;
  • Jarosław Marciniak;
  • Radomir Szumełda.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – sojusznicy

Działalność Komitetu Obrony Demokracji poparły osoby takie jak: Andrzej Wajda, Marek Kondrat, Robert Więckiewicz, Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Daniel Olbrychski, Maja Ostaszewska, Aleksander Labuda, Ewa Lipska, Jan Hartman, Dorota Warakomska, Jerzy Vetulani czy Aleksander Gleichgewicht.

d1djpvd
Komitet Obrony Demokracji - KOD
Główna siedziba

Warszawa

Rok założenia

2015

Typ organizacji

stowarzyszenie

Cele

- monitorowanie życia publicznego;
- promowanie idei demokratycznego państwa prawa.

Ważniejsi członkowie

Mateusz Kijowski (organizator, członek zarządu głównego)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

d1djpvd
d1djpvd
d1djpvd
Więcej tematów
d1djpvd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj