Trwa ładowanie...

Była główna prokurator ONZ domaga się wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Putina

Była prokurator generalna trybunałów ONZ ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii i Rwandzie wezwała do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. - Putin jest zbrodniarzem wojennym - powiedziała Carla Del Ponte szwajcarskiej gazecie "Le Temps".

Była prokurator ONZ domaga się wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Putina Była prokurator ONZ domaga się wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Putina Fot: MARTIAL TREZZINI, PAP
d1h1jvq
d1h1jvq

W wywiadach udzielonych szwajcarskim mediom prawniczka, która nadzorowała śledztwa ONZ w Rwandzie i byłej Jugosławii, powiedziała, że ​​na Ukrainie popełniono "oczywiste zbrodnie wojenne".

Podkreśliła, że ​​była szczególnie zszokowana informacjami o masowych grobach, które przypominają jej najgorszą z wojen w byłej Jugosławii. - Miałam nadzieję, że nigdy więcej ich nie zobaczę - stwierdziła Carla Del Ponte, dodała, że "ci zmarli ludzie mają bliskich, którzy nawet nie wiedzą, co się z nimi stało". - To jest niedopuszczalne - podkreśliła.

Inne zbrodnie wojenne, które zidentyfikowała na Ukrainie, obejmowały ataki na ludność cywilną, niszczenie budynków cywilnych, a nawet wyburzanie całych wiosek.

d1h1jvq

Ponte powiedziała, że ​​śledztwo na Ukrainie byłoby "łatwiejsze niż w Jugosławii, ponieważ to sama Ukraina zażądała międzynarodowego śledztwa". Obecny prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan odwiedził Ukrainę w zeszłym miesiącu.

"Nie można odpuścić"

Zdaniem Ponte, jeśli MTK znajdzie dowody na popełnione zbrodnie wojenne to musi "iść w górę łańcucha dowodzenia, aż dotrze do tych, którzy podejmowali decyzję". W jej ocenie ​​można pociągnąć do odpowiedzialności nawet Putina.

- Nie można odpuścić. Należy kontynuować dochodzenie. Kiedy rozpoczęło się śledztwo w sprawie Slobodana Miloszevicia, nadal był prezydentem Serbii. Kto by wtedy pomyślał, że pewnego dnia zostanie osądzony? Nikt – powiedziała Carla Del Ponte. Wezwała do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Władimira Putina.

Del Ponte dodała, że należy przeprowadzić śledztwo w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez obie strony, wskazując również na doniesienia o rzekomym torturowaniu niektórych rosyjskich jeńców wojennych przez siły ukraińskie.

Putin jak Hitler? "Napisał wyraźnie, jakie ma wizje Rosji"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h1jvq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1h1jvq
Więcej tematów