Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosja "ustnie" zaakceptowała projekt porozumienia [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa już 38. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prawie 300 osób zostało pochowanych w masowym grobie w Buczy, mieście podmiejskim niedaleko stolicy Ukrainy Kijowa - przekazał w sobotę agencji AFP burmistrz Anatolij Fedoruk. Dziennikarze AFP widzieli co najmniej 20 ciał - mężczyzn w cywilnych ubraniach - leżących na jednej ulicy. Dawyd Arachamija kierujący ukraińską grupą negocjacyjną przekazał, że Rosja "ustnie" zaakceptowała ukraiński projekt porozumienia pokojowego. Kością niezgody pozostaje jednak Krym. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Masakra w Buczy. "Pochowaliśmy już 280 osób w masowych grobach" Wojna w Ukrainie. Masakra w Buczy. "Pochowaliśmy już 280 osób w masowych grobach" Fot: PAP
dqskmz6
dqskmz6


 

  •  • Dawyd  Arachamija kierujący ukraińską grupą negocjacyjną przekazał, że Rosja  "ustnie" zaakceptowała ukraiński projekt porozumienia pokojowego. Kością  niezgody pozostaje jednak Krym.  

  • • Prawie 300 osób zostało pochowanych w masowym grobie w Buczy. Miasto w piątek zostało wyzwolone przez ukraińską armię. Reporterzy AFP widzieli w sobotę co najmniej 20 ciał - mężczyzn w cywilnych ubraniach - leżących na jednej z ulic. - Wszyscy zostali zastrzeleni, zabici, w tył głowy – powiedział burmistrz Anatolij Fedoruk. Dodał, że ofiarami byli mężczyźni i kobiety, a wśród zmarłych widział 14-letniego  chłopca. Wiele osób miało na sobie białe bandaże, "aby pokazać, że nie  są uzbrojeni".

  • • "Obwód kijowski został wyzwolony przez ukraińską armię" - przekazała w sobotę wieczorem na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malyar. Wyzwolono takie Irpień, Bucze i Hostomel. 

  • •  Do rejonu konotopskiego w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy weszła z Rosji duża liczba żołnierzy rosyjskich - poinformował w sobotę szef władz obwodowych Dmytro Żywycki na Telegramie.  

Trwa łączenie
00:39, 03.04.2022

Władimir Putin przeszedł co najmniej dwie operacje, w okolicach kręgosłupa. Miało to mieć miejsce w okresie, w którym rosyjski przywódca przez pewien czas nie pokazywał się publicznie - podaje raport rosyjskiego niezależnego portalu Projekt. Wynika z niego ponadto, że Putin od kilku lat interesuje się medycyną niekonwencjonalną i lubi kąpiele w ekstrakcie z poroża jelenia.

00:18, 03.04.2022

Część historyków wojskowości ocenia, że w swojej napaści na Ukrainę, Władimir Putin popełnia te same błędy, co Adolf Hitler. Podkreślają, że te złe decyzje doprowadziły do porażki niemieckiej inwazji na ZSRR z 1941 roku - podaje CNN. Więcej w materiale WP.

23:59, 02.04.2022

Tak wygląda jeden z budynków w Mariupolu przed wojną i obecnie. 

23:33, 02.04.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę późnym wieczorem, że siły rosyjskie zamierzają opanować całą wschodnią ipołudniową Ukrainę. Zełenski oświadczył też, że kraje zachodnie nie dostarczyły Kijowowi wystarczającej ilości systemów antyrakietowych.

23:26, 02.04.2022

Według wysokich rangą amerykańskich urzędników, Waszyngton ma pomóc w przekazaniu Ukrainie poradzieckich czołgów T-72. Mają zostać dostarczone w ciągu kilku dni. 

23:17, 02.04.2022

Ukraińcy przechwycili kolejny rosyjski śmigłowiec.

23:07, 02.04.2022

Trwa rozminowywanie Irpienia, wyzwolonego spod okupacji Rosjan. Tyko jednego dnia zneutralizowano 643 niewybuchy.

22:35, 02.04.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę "całkowicie zmieniła krajobraz bezpieczeństwa w Finlandii", ożywiając debatę na temat przystąpienia tego kraju do NATO po latach polityki neutralności - powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji Kyodo.

22:21, 02.04.2022

Wielka Brytania zwiększy ilość broni przekazywanej Ukrainie i podtrzymuje zdanie, że dopóki wojska rosyjskie pozostają na Ukrainie, należy wzmacniać sankcje na reżim Władimira Putina - zapewnił w sobotę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego premier Boris Johnson.

22:12, 02.04.2022

Spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji z dużym prawdopodobieństwem odbędzie się w Turcji – powiedział w sobotę Dawyd Arachamija, kierujący ukraińską grupą negocjacyjną w rozmowach pokojowych z Rosją.

22:06, 02.04.2022

W katedrze archidiecezji madryckiej odbyła się w sobotę msza święta o pokój na Ukrainie i na świecie z udziałem przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych i organizacji polonijnych w Hiszpanii - poinformowała ambasada RP w Madrycie. Po mszy złożono wieńce pod pobliskim pomnikiem papieża Jana Pawła II w 17. rocznicę jego śmierci.

21:42, 02.04.2022

Porzucone zawiniątka wyglądające jak dzieci, miały poruszyć sumienia węgierskiego rządu i prorządowych mediów, dla których ofiary rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie są czołowym tematem. Patrzyli na nie jednak przede wszystkim ci, którzy wzięli udział w sobotnim proteście wyrażającym wsparcie dla Ukrainy, sprzeciwiając się prorosyjskiej polityce Fideszu. "Tani rosyjski gaz kosztuje tysiące zabitych Ukraińców" – można było przeczytać na jednym z transparentów.21:31, 02.04.2022

Nie  odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej -  przekazała w sobotę Państwowa Agencja Atomistyki. Dodano, że na terenie  Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

21:28, 02.04.2022

Rosyjskie rakiety trafiły w sobotę w lotnisko i bazę paliw w Mirhorodzie w środkowej części Ukrainy. W obwodzie chmielnickim w Szepetówce na zachodzie uderzono w "obiekt przemysłowy", a w Pawłohradzie zniszczona została infrastruktura kolejowa. W Charkowie na wschodzie ostrzelano park i ranna została jedna osoba.

W Mirhorodzie w obwodzie połtawskim uszkodzony został pas startowy i infrastruktura lotniska – podaje portal Nastojaszczeje Wriemia, powołując się na lokalne władze. Zapalił się także obiekt, w którym magazynowano paliwa.

W Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, jak podały władze, uszkodzono tory kolejowe, trakcje, wagony oraz kilka budynków.

Władze obwodu chmielnickiego podały jedynie, że celem rosyjskiego ataku w Szepetówce stał się "obiekt przemysłowy".

Rada miejska Charkowa na wschodzie kraju opublikowała z kolei zdjęcia Centralnego Parku Kultury im. Gorkiego, który został ostrzelany w sobotę. Rakiety zniszczyły dziecięcy park atrakcji, scenę i restaurację. W trakcie ataku w parku pracowali ludzie z przedsiębiorstwa zieleni miejskiej. 57-letni mężczyzna został ranny.

21:21, 02.04.2022

Na zdjęciu opublikowanym przez ukraiński MON widać zniszczoną rosyjską ciężarówkę "z łupami". "Od zabawek dla dzieci, dywanów po pralki". To kolejny dowód na to, że Rosjanie kradną dosłownie wszystko, co mają pod ręką.   

21:16, 02.04.2022

Prawie 6800 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych przez wojska rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – oświadczył w sobotę ukraiński minister rozwoju Ołeksij Czernyszow na Facebooku.

"Według wstępnych danych Rosja zniszczyła 6800 budynków mieszkalnych na Ukrainie. Liczba ta niestety codziennie rośnie. Rozmiar zniszczeń jest katastrofalny" – napisał Czernyszow.

Jak podkreślił, w samym tylko Charkowie na północnym wschodzie kraju zniszczono ponad 1000 obiektów mieszkalnych, ale bardzo dużo budynków jest też zniszczonych w Czernihowie na północy i w Mariupolu na południu.

Podkreślił, że odbudowanie tylko podstawowej infrastruktury będzie kosztowało kilkadziesiąt miliardów dolarów, a odbudowa miast i aglomeracji – setki miliardów

21:08, 02.04.2022

Ukraińcy pokazali lotnisko wojskowe Hostomel, gdzie mieściła się główna baza Antonov Airlines. W tle widać najpotężniejszy samolot na świecie -  An-225 "Mrija".

21:04, 02.04.2022

Kolejne zdjęcia z miast wyzwolonych przez ukraińską armię. 

20:58, 02.04.2022


Prezydenci Ukrainy i Rosji Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin "z dużym prawdopodobieństwem" spotkają się w Turcji - powiedział szef ukraińskiej delegacji podczas rozmów David Arakhamia w ukraińskiej telewizji.

Według niego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan "zadzwonił wczoraj do nas i do Władimira Putina i wydawał się potwierdzać ze swojej strony, że są gotowi zorganizować spotkanie w najbliższej przyszłości". Szef ukraińskiej delegacji dodał, że ani data, ani miejsce nie są znane, ale uważamy, że miejscem z "dużym prawdopodobieństwem będzie Stambuł lub Ankara". 

20:42, 02.04.2022

Rosyjski śmigłowiec przejęty przez ukraińskie jednostki. 

20:38, 02.04.2022
20:16, 02.04.2022

Irpień, Hostomel i Bucza po wyzwoleniu. 

20:13, 02.04.2022
pilne

Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk dodał, że na ulicach i w samochodach wciąż leży wiele ciał. - Zabito całe rodziny: dzieci, kobiety, babcie, mężczyzn - przekazał. Podkreślił, że najpierw prace muszą wykonać saperzy, a dopiero potem służby zajmą się ciałami. Ma to potrwać trzy, cztery dni. W piątek ukraińska armia wyzwoliła Buczę po prawie miesięcznej okupacji przez rosyjskie wojska. 


20:06, 02.04.2022
pilne

Prawie 300 osób zostało pochowanych w masowym grobie w Buczy. Miasto w piątek zostało wyzwolone przez ukraińską armię. - W Buczy pochowaliśmy już 280 osób w masowych grobach – powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją AFP burmistrz Anatolij Fedoruk. Powiedział, że na ulicach zniszczonego miasta leży jeszcze wiele ciał. 

Reporterzy AFP widzieli w sobotę co najmniej 20 ciał - mężczyzn w cywilnych ubraniach - leżących na jednej ulicy w Buczy. - Wszyscy zostali zastrzeleni, zabici, w tył głowy – powiedział Fedoruk. Dodał, że ofiarami byli mężczyźni i kobiety, a wśród zmarłych widział 14-letniego chłopca. Wiele osób miało na sobie białe bandaże, "aby pokazać, że nie są uzbrojeni".


Źródła: PAP, IAR, Twitter, Ukraińska Prawda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqskmz6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dqskmz6
Więcej tematów