Brejza nie jest już posłem. Jedzie do europarlamentu

Krzysztof Brejza nie jest już posłem. W Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie marszałka Sejmu stwierdzające wygaśnięcie jego mandatu poselskiego. To efekt objęcia przez polityka mandatu do europarlamentu.

Krzysztof Brejza
Krzysztof Brejza
Źródło zdjęć: © East News | Filip Naumienko/REPORTER
Adam Zygiel

23.01.2024 | aktual.: 19.11.2024 02:47

Po tym, jak 13 grudnia Radosław Sikorski objął funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, musiał on złożyć mandat europosła. Drugi wynik na liście Koalicji Europejskiej w okręgu nr 2 w wyborach w 2019 roku zdobył Krzysztof Brejza, więc to on objął mandat.

W Monitorze Polskim zostało w poniedziałek opublikowane postanowienie marszałka Sejmu z 8 stycznia stwierdzające wygaśnięcie mandatu poselskiego Krzysztofa Brejzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto obejmie mandat Brejzy?

Brejza dotąd był posłem, dostając się do Sejmu z okręgu nr 4. Spośród kandydatów Koalicji Obywatelskiej, którzy nie dostali się z tego okręgu do Sejmu, najwyższy wynik otrzymała Magdalena Łośko, która potwierdziła chęć objęcia mandatu.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, marszałek Sejmu zawiadamia, na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej, kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu w Parlamencie Europejskim w miejsce osoby, której wygasł mandat.

Oświadczenie kandydata o przyjęciu mandatu do PE powinno być złożone w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Niezłożenie go w tym terminie oznacza zrzeczenie się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu.

Czytaj więcej:

Parlament Europejski
Parlament Europejski© PE
Źródło artykułu:PAP
krzysztof brejzasejmposeł
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (749)