Trwa ładowanie...
d17txbe

Brat awansował, on też. Nitras pyta o Rafała Muchę

Poseł Sławomir Nitras w ramach akcji #Misiewicze pyta na Twitterze o Rafała Muchę, pełniącego obowiązki dyrektora Oddziału Zespołu Elektrowni Dolna Odra S.A. Nitras napisał, że Mucha, brat zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, do niedawna jeszcze pracował jako szef Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Gryfinie i "zajmował się sprzątaniem ulic tego pięknego miasta". "Ma brata ministra, więc został prezesem wielkiej elektrowni" - ironizuje poseł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Mucha
Rafał Mucha (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d17txbe

Sławomir Nitras snuje na Twitterze historię braci Pawła Muchy i Rafała Muchy. "4 kwietnia 2017 roku media obiegła informacja, iż Paweł Mucha, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na zastępcę szefa jego kancelarii" - czytamy. "Okazuje się, że minister Mucha ma równie utalentowanego, choć mniej znanego brata - Rafała" - pisze Nitras.

"Awans powiązany z karierą polityczną brata"

Rafał - jak twierdzi poseł - zaraz po wygranych przez PiS wyborach został zastępcą dyrektora Oddziału Zespołu Elektrowni Dolna Odra S.A. Dalej Sławomir Nitras przywołuje oficjalny komunikat PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.: "Dowiedzieliśmy się, że z dniem 3 kwietnia 2017 roku, bez konkursu, pan Rafał Mucha został powołany na pełniącego obowiązki Dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra" - pisze Nitras i dodaje, że "nie ma najmniejszych wątpliwości, że awans (...) Rafała Muchy jest ściśle powiązany z kariera polityczną brata".

d17txbe

Dalej Nitras przywołuje słowa Jarosława Kaczyńskiego z grudnia 2013 roku: "jest także zjawisko powszechne, które można traktowac jako swego rodzaju matkę innych niesprawiedliwości - tym zjawiskiem jest korupcja, nepotyzm, kolesiostwo, które rozlało się dzisiaj po kraju w rozmiarach przedtem nieznanych".

Jak napisał Nitras, kieruje do premier Beaty Szydło pytanie o tę sprawę. Nitras zadaje trzy pytania. "Czy, zdaniem Pani Premier, osoba, która jeszcze czternaście miesiecy temu dbała o czystość gryfińskich ulicma rzeczywiście odpowiednie kompetencje do zarządzania Zespołem Elektrowni Dolna Odra S.A." - pyta Nitras. W kolejnym pytaniu sugeruje, że "awans w tak ekspresowym tempie" może być "wyjątkowym zbiegiem okoliczności", zaś w trzecim, o ewentualną reakcję szefowej rządu, stwierdza, że sprawa jest "przykładem ewidentnego nepotyzmu".

Prawnik i samorządowiec

Paweł Mucha, zastępca szefa kancelarii prezydenta jest adwokatem. Funkcję społecznego Doradcy Prezydenta RP Andrzeja Dudy pełnił od sierpnia 2015 roku. Jest także samorządowcem, w latach 2006-2010, 2011-2014 oraz w obecnej kadencji jest Radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Był wojewódzkim koordynatorem stowarzyszenia Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, prowadzi samodzielną praktykę adwokacką.

d17txbe

Rafał Mucha to osoba znana w Gryfinie. Lokalny portal igryfino.pl jeszcze przed objęciem przez Rafała Muchę funkcji zastępcy dyrektora w elektrowni Dolna Odra pisał, że Mucha "podobno spodziewa się stanowiska dyrektora". Zaczynał - przypomina igryfino.pl - w Unii Wolności, potem "był ważną postacią Bezpartyjnego Bloku Samorządowego, tworzył listę PSL do powiatu w ostatnich wyborach samorządowych".

Startował w wyborach na burmistrza Gryfina, oraz w wyborach parlamentarnych - jak przypomina igryfino.pl - "już z listy Prawa i Sprawiedliwości". "Trzeba także zaznaczyć, że Rafał Mucha omal nie został wojewodą. Był bowiem jednym z kandydatów branych pod uwagę na to stanowisko" - pisze portal, dodając, że pytania o możliwy awans prezesa wysłał do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, ale nie doczekał się odpowiedzi.

d17txbe

Podziel się opinią

Share

d17txbe

d17txbe
Więcej tematów