Trwa ładowanie...

Bogdan Święczkowski prokuratorem krajowym. Pasionek, Hernand, Sierak i Gabrel zastępcami PG

• Święczkowski pełnił dotąd funkcję wiceministra sprawiedliwości • Informację podano na stronach Prokuratury Krajowej • Zastępców PG powołuje premier na wniosek szefa PG • Ziobro nie ujawniał, o czyje powołanie wnosił do Szydło
Share
Bogdan Święczkowski
Bogdan ŚwięczkowskiŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3izazx

Bogdan Święczkowski jest prokuratorem krajowym w randze zastępcy Prokuratora Generalnego, a pozostali zastępcy Zbigniewa Ziobry w pionie prokuratorskim to Marek Pasionek, Krzysztof Sierak, Robert Hernand i Dariusz Gabrel - podano na stronach Prokuratury Krajowej.

Zgodnie z prawem zastępców Prokuratora Generalnego powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej premier, na wniosek szefa PG, po zaopiniowaniu przez prezydenta. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro nie ujawniał dotąd, o czyje powołanie wnosił do premier Beaty Szydło.

We wtorek na stronie Prokuratury Krajowej podano, że premier powołała - z dniem 7 marca - czterech zastępców Prokuratora Generalnego.

d3izazx

Poinformowano, że prokuratorem krajowym, czyli pierwszym zastępcą PG, został Bogdan Święczkowski, dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości, który współtworzył zmiany w przepisach łączące na powrót prokuraturę z rządem.

Pochodzący z Sosnowca 46-letni Święczkowski jest prokuratorem, za rządów PiS w latach 2005-07 zajmował już funkcje w kierownictwie prokuratury, a w latach 2006-07 był szefem ABW. Sześć lat temu bez powodzenia kandydował na Prokuratora Generalnego.

Wiceprokuratorem generalnym ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji został 55-letni Marek Pasionek, prokurator pochodzący z Gliwic. Za rządów PiS w latach 2005-07 był podsekretarzem stanu w kancelariach premierów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był współpracownikiem ministra-koordynatora służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna. Później oddelegowany do prokuratury wojskowej, przez pewien czas nadzorował śledztwo smoleńskie.

Media donosiły, że Pasionek ma nadzorować pion wojskowy w prokuraturze. Dotychczasowy szef NPW prokurator płk Jerzy Artymiak odchodzi w stan spoczynku, ale nie został dotąd odwołany przez prezydenta - nowa ustawa o prokuraturze przewiduje, że prokuratura wojskowa zostanie zlikwidowana 4 kwietnia.

d3izazx

Na zastępcę PG powołany został także dotychczasowy zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand (dotąd nadzorował w PG pion ds. konstytucyjnych i występował przed Trybunałem Konstytucyjnym). Wiceprokuratorem generalnym został też prok. Krzysztof Sierak (zajmujący wysokie funkcje w Prokuraturze Krajowej także przed 10 laty).

Piątym zastępcą PG jest Dariusz Gabrel, który pełni funkcję szefa pionu śledczego IPN - podano na stronie PK.

d3izazx

Podziel się opinią

Share
d3izazx
d3izazx
Więcej tematów