Trwa ładowanie...

Atlas grzybów jadalnych 2022 r. w Polsce. Które grzyby można znaleźć w lasach?

Sezon na grzyby wystartował na dobre. W lesie spotkać można okazy borowików, podgrzybków, maślaków i gąsek. Jak rozpoznać poszczególne owocniki? Na co uważać podczas wyprawy do lasu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz atlasie grzybów jadalnych 2022 w Polsce.

Atlas grzybów. Które z nich nadają się do spożycia?Atlas grzybów. Które z nich nadają się do spożycia?Źródło: Adobe Stock
d1t6hzg
d1t6hzg

Grzybobranie to ulubione zajęcie wielu Polaków. Wymaga ono wiedzy, ponieważ obok jadalnych okazów w lasach można spotkać wiele gatunków trujących, których spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia.

Atlas grzybów online – Ministerstwo Zdrowia wskazuje

Określeniem grzybów dopuszczonych do spożycia już w 2011 roku zajęło się Ministerstwo Zdrowia. W opublikowanym rozporządzeniu wskazuje, gatunki, które można spożywać bez obaw. Nie wszystkie z nich występują jednak w polskich lasach - niektóre grzyby, takie, jak na przykład pieczarki mogą być hodowane w przetwórniach.

Oto atlas niektórych grzybów jadalnych, sporządzony przez MZ:

Boczniak Ostrygowaty

Borowik Szlachetny

Czubajka Kania

Gąska Zielonka (Zielona)

Kolczak Obłączasty

Koźlarz Babka, Czerwony, Grabowy

Lejkowiec Dęty

Lejkówka Wonna

Łuskwiak Nameko

Łuszczak Zmienny (Wyłącznie Z Upraw)

Maślak: Pstry, Sitarz, Ziarnisty, Zwyczajny, Żółty

Mleczaj: Późnojesienny (Jodłowy), Rydz, Smaczny, Świerkowy

Opieńka Miodowa

Piaskowec: Kasztanowy, Modrzak

Atlas grzybów jadalnych. Jak wyglądają najpopularniejsze grzyby spotykane w polskich lasach?

  • Borowik szlachetny – jak wygląda?
d1t6hzg

Grzyb ten jest powszechnie nazywany prawdziwkiem. Występuje w lasach liściastych i iglastych, a spotkać go można od lipca do października. Borowik ma brązowy kapelusz, który od spodu wypełniają pory w kształcie niewielkich rurek. Mają one barwę od białego po złotozielone - w zależności od wielkości i wieku owocnika. Nóżka borowika jest biały lub jasnobrązowy.

Atlas grzybów - Borowik Szlachetny PAP
Atlas grzybów - Borowik szlachetnyŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
  • Podgrzybki – jak je rozpoznać?

W polskich lasach najczęściej występującym gatunkiem podgrzybków jest Podgrzybek Brunatny. Można go spotkać w lasach iglastych – rzadziej występuje w lasach liściastych. Kapelusz podgrzybka brunatnego ma brązowy, nieco ciemniejszy kolor. Znajdująca się pod spodem "gąbka" jest lekko zażółknięta, w przypadku starszych owocników może przybierać odcień lekko szary. Trzon grzyba ma żółtobrunatny kolor i walcowaty kształt.

Atlas grzybów - Podgrzybek Brunatny PAP
Atlas grzybów - Podgrzybek BrunatnyŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
  • Maślaki wygląd
d1t6hzg

W polskich lasach występuje aż 11 rodzajów maślaków. Wszystkie z nich są jadalne. Można je rozpoznać po znajdujących się na spodzie kapelusza rurkach. W zależności od rodzaju, kapelusze maślaków mogą przybierać odcienie od brązu przez pomarańcz po czerwień. Cechą charakterystyczną dla maślaków jest lepki w dotyku śluz wydzielany przez owocniki po deszczu.

Atlas grzybów - Maślak PAP
Atlas grzybów - MaślakŹródło: PAP, fot: Archiwum Kalbar

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Mam fatalne informacje". Susza uderzyła w grzybiarzy

  • Gąski - jak rozpoznać?
d1t6hzg

Grzyby gąski dzielą się na jadalne oraz trujące. Najczęściej spotykaną w polskich lasach, jadalną odmianą jest Gąska Niekształtna, znana również jako Gąska Siwa. Jej kapelusz ma siwy, popielaty kolor, na którym mogą pojawić się przebarwienia w odcieniu brązu lub zieleni. Na spodzie kapelusza gąski niekształtnej znajduje się blaszka o jasnej, białawej barwie, która po upływie czasu może przybierać żółtawy kolor. Nóżka grzyba jest dość smukła, lekko błyszcząca, ma jasny kolor.

Atlas grzybów - Gąska Siwa PAP
Atlas grzybów - Gąska SiwaŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
  • Kurki – jak wyglądają?
d1t6hzg

Kurki to bardzo charakterystyczne grzyby. Mogą przybierać barwę od bladożółtej po złocistą. Mają lejkowaty kształt oraz zwężający się ku dołowi trzon. Pieprznik jadalny ma blaszki, które mają odcień zbliżony do koloru grzyba.

Atlas grzybów - Kurki PAP
Atlas grzybów - KurkiŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
  • Grzyb koźlarz. Jak wygląda?

Koźlarz babka, znany jako kozak występuje pospolicie w wielu miejscach. Kapelusz koźlarza może przybierać barwę od brązu po szarość. Na jego spodzie znajdują się jasne rurki, które z czasem mogą zmienić kolor na szary. Nóżka koźlarza ma maczugowaty kształt, zwężający się ku górze. Pokrywają ją grobne wybarwienia, które sprawiają, że trzon kozaka przypomina pień brzozy.

Atlas grzybów - Koźlarz PAP
Atlas grzybów - KoźlarzŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk

Atlas grzybów jadalnych. Grzyby jadalne. Nic nie zastąpi doświadczenia i uwagi

Podczas zbiorów grzybów należy zachować szczególną ostrożność. Wiele trujących gatunków przybiera bowiem formę łudząco podobną do swoich jadalnych odpowiedników. Należy unikać zbierania nieznanych owocników, a także spożycia grzybów nieznanego pochodzenia. Jak wskazuje PSSE w Chorzowie "główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie". Spożycie niejadalnych okazów może spowodować uszczerbek na zdrowiu lub nawet śmierć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1t6hzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t6hzg
Więcej tematów