Mapa grzybów 2022. Gdzie na grzyby w Polsce w tym sezonie?
Sezon na grzyby 2022 właśnie się rozpoczyna. Polacy ruszyli do lasów w poszukiwaniu smakowitych okazów. Gdzie wybrać się na grzyby w Polsce? Jakie najczęściej występują w polskich lasach? Które z gatunków można zebrać już w sierpniu? Oto mapa grzybów 2022.
Polacy są miłośnikami grzybobrania. Okres od końca lipca do października jest czasem, w którym najczęściej udają się do lasów w poszukiwaniu najsmaczniejszych grzybów. Sezon na wiele okazów już się rozpoczął.
Kiedy na grzyby 2022? Sezon rozpoczyna się już teraz!
W runie leśnym można napotkać już pierwsze owocniki Borowików, Gąsek i Koźlarzy. Sezon na Podgrzybki, Maślaki i Kurki rozpoczął się w czerwcu. Najdłużej każą na siebie czekać Opieńki - szczyt sezonu ich występowania to wrzesień.
Kiedy wybrać się na grzyby, by zwiększyć szansę na ich zebranie? Najlepiej wybrać porę poranną, po deszczowej nocy. Takie środowisko służy owocnikom.
Grzyby 2022 – kalendarz, który warto zapamiętać
Stworzony w ubiegłym roku przez Główny Inspektorat Sanitarny kalendarz grzybiarza wskazuje, że pierwsze gatunki pojawiają się w polskich lasach już w czerwcu. Sezon na grzyby trwa aż pół roku, a jego szczyt przypada na koniec lata, początek jesieni.
"Borowiki, podgrzybki, maślaki, a może opieńki? Kiedy należy udać się do lasu, aby zebrać ulubione #grzyby? Zajrzyj do kalendarza grzybiarza!"
Mapa grzybów 2022 – w których regionach najlepiej ich poszukiwać?
Grzyby zbierane są w całej Polsce, zwłaszcza podczas rozpoczynającego się sezonu. Wielu grzybiarzy posiada sprawdzone regiony, które rokrocznie obfitują w różnorodne okazy. O zbiory nie powinni martwić się mieszkańcy województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego – to właśnie tu, według badań GUS-u występuje największe zalesienie. Z obfitości powinni także cieszyć się mieszkańcy południowej Polski, która słynie ze szlachetnych Borowików, Maślaków oraz Podgrzybków.
Gdzie na grzyby w 2022 roku? Najlepiej wybrać miejsca, w których las występuje "od zawsze". Warto unikać popularnych tras oraz terenów położonych zbyt blisko miasta. Doświadczeni grzybiarze najczęściej celują w przestrzenie oddalone od wzmożonego ruchu – to właśnie tam znajdują rzadkie okazy grzybów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków
Mapa grzybów Małopolska 2022 - gdzie szukać ich na południu?
Grzybów najlepiej szukać w zacienionych, wilgotnych miejscach. W Małopolsce popularnymi wśród grzybiarzy są okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Gdzie na grzyby w 2022 w świętokrzyskim?
Tereny leśne w województwie świętokrzyskim słyną z grzybowego urodzaju. Okazów warto szukać u podnóża gór oraz w nadleśnictwach.
Mapa grzybów podlaskie 2022 – gdzie na grzyby?
Podlaskie lasy są pełne grzybów. Najwięcej ich można znaleźć w okolicach Hajnówki, Siemiatycz, Łomży.
Mapa grzybów pomorskie 2022 – gdzie na grzyby na Pomorzu?
Doświadczeni grzybiarze wskazują okolice Jeziora Bieszkowickiego oraz Trójmiasta.
Gdzie na grzyby w mazowieckim? Mapa grzybów 2022
Najpopularniejszymi miejscami, wskazywanymi przez grzybiarzy są okolice Warszawy, Puszczy Bolimowskiej oraz Wólki Radzymińskiej.
Zobacz również: Gdzie na grzyby? Tu znajdziesz m.in. borowiki i koźlarze
Jakie grzyby można znaleźć w polskich lasach? Występowanie grzybów w Polsce
W kraju występuje kilkadziesiąt gatunków jadalnych grzybów. Tych trujących jest znacznie więcej - około dwustu. Podczas grzybobrania należy więc zachować szczególną ostrożność i wybierać wyłącznie znane, pewne okazy. Jakie grzyby występują w polskich lasach? Najbardziej cenionymi są:
- Borowiki (szlachetny, sosnowy, usiatkowany, górski i osiatkowany)
- Kanie
- Koźlarze (babka, czerwony)
- Maślaki (żółty, ziarnisty, pstry)
- Podgrzybki
- Kurki
- Rydze
- Gąski
- Opieńki
Grzybobranie 2022 – o czym pamiętać przed wyjściem do lasu?
Wyprawa na grzyby niewątpliwie wymaga odpowiedniego przygotowania. Amatorzy oraz profesjonalni grzybiarze powinni przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Wejście do lasu, nawet najlepiej znanego może zakończyć się nieszczęśliwie, dlatego warto zadbać o właściwy ekwipunek.
- Najważniejszym elementem jest odpowiedni ubiór. Lasy to tereny, w których może być do kilku stopni chłodniej niż w mieście. Niezbędne mogą okazać się więc ciepłe, nieprzemakalne ubrania oraz buty.
- Warto jest również zabrać ze sobą ciepły napój, który zadziała rozgrzewająco podczas długich godzin spędzonych na grzybobraniu.
- Nóż do grzybów - odpowiednia technika zbierania grzybów jest bardzo ważna. Aby pozwolić na nowo wzrastać następnym okazom należy wyciąć grzyby za pomocą ostrego nożyka tuż przy ziemi. Dobrze jest także przykryć pozostawioną grzybnię ściółką.
- Koszyk na grzyby. Grzybów nie wolno zbierać do foliowych reklamówek. Szczelnie zamknięte owocniki stanowią środowisko dla niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Dodatkowo grzyby zamknięte w folii szybko się psują.
Bezpieczne grzybobranie 2022
Zatrucie grzybami może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku zdrowia a nawet śmierci. Przed konsumpcją grzybów należy upewnić się, że zebrany okaz jest jadalny. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny "Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów, nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów oraz ich niewłaściwe przechowywanie". W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć opinii specjalisty lub skonsultować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.