Trwa ładowanie...
afganistan
28-10-2009 07:18

Atak talibów na budynek ONZ, są zabici i ranni

W ataku na budynek ONZ w Kabulu przeznaczony dla gości zagranicznych, zginęło 12 osób - podała policja afgańska i przedstawiciele ONZ. Do ataku przyznali się talibowie. Jego celem było zakłócenie zbliżającej się drugiej tury wyborów prezydenckich.

Atak talibów na budynek ONZ, są zabici i ranniŹródło: AFP
d1pp96h
d1pp96h

Wśród ofiar śmiertelnych znalazło się sześciu pracowników ONZ, trzech zamachowców, dwóch strażników i afgański cywil. Nie podano narodowości pracowników ONZ, którzy zginęli w ataku talibów.

Nieco później dwie rakiety zostały wystrzelone w kierunku luksusowego hotelu Serena i pobliskiego pałacu prezydenckiego. Jeden pocisk trafił w "najdalsze granice" pałacu, nie powodując ofiar - powiedział prezydencki rzecznik Humajun Hamidzada. Drugi spadł na teren hotelu, nie eksplodując, ale zmuszając gości i personel do schronienia się w podziemnym bunkrze.

Rzecznik ONZ Adrian Edwards nie podał przynależności państwowej pracowników, którzy zginęli w ataku na budynek organizacji. Wyjaśnił, że nie byli oni Afgańczykami. Dodał, że ONZ będzie musiała ocenić, "co oznacza atak dla jej pracy w Afganistanie".

To jest nasz pierwszy atak Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj nazwał atak "nieludzkim działaniem" i wezwał wojsko i policję do wzmocnienia bezpieczeństwa wokół wszystkich instytucji międzynarodowych.

d1pp96h

Agencja Associated Press przypomina, że zamach na kwaterę ONZ w Bagdadzie w 2003 roku zmusił organizację do wycofania się z Iraku.

Atak na budynek ONZ zaczął się około godz. 5.30 czasu lokalnego (godz. 2 w nocy czasu polskiego). Napastnicy byli wyposażeni w granaty, broń automatyczną i kamizelki z materiałami wybuchowymi. Około trzech godzin później zostali zabici - podało afgańskie MSW. W budynku mieszkało 20 pracowników ONZ, ale nie wiadomo, ilu dokładnie było w nim w momencie ataku.

Rzecznik talibów Zabiullah Mudżahid powiedział agencji AP, że ataku dokonało trzech bojowników. Dodał, że trzy dni temu talibowie wydali oświadczenie ostrzegające wszystkie osoby zatrudnione przy organizacji drugiej rundy wyborów prezydenckich, która odbędzie się 7 listopada. - To jest nasz pierwszy atak - wyjaśnił.

Prezydent USA Barack Obama czeka na wynik wyborów z podjęciem decyzji o wysłaniu do Afganistanu dalszych kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy amerykańskich. W piątek ma spotkać się w tej sprawie z przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów admirałem Mike'iem Mullenem i wyższymi rangą wojskowymi.

d1pp96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj