Apel do Ursuli von der Leyen. Domagają się od TSUE "środków tymczasowych". Chodzi o sędziów
Kilkudziesięciu prawników z uniwersytetów w Polsce i na świecie wystosowało apel do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Domagają się podjęcia kroków w obronie sędziów w Polsce.
O sprawie informuje oko.press. Prawnicy domagają się Komisja Europejska wystosowała do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o zastosowanie przez TSUE środków tymczasowych wobec Polski.
Domagają się m.in. powstrzymania się przez rzeczników dyscyplinarnych od wszelkich działań, w tym prowadzenia postępowań wyjaśniających lub dyscyplinarnych wobec sędziów oraz zapewnienia, że Krajowa Rada Sądownictwa powstrzyma się od podejmowania działań zmierzających do powołania osób na stanowiska sędziowskie.
"Czas najwyższy zaakceptować fakt, że mamy do czynienia z sytuacją, w której prawo Unii Europejskiej przestało działać. Wobec tego, zanim ulegnie ona dalszemu pogorszeniu, lub dojdzie do wywołania nieodwracalnej szkody, niezbędne jest zarządzenie środków tymczasowych" - cytuje sygnatariuszy oko.press.
Ursula don der Leyen wpłynie na TSUE? Chodzi o reformę sądownictwa w Polsce
Warto przypomnieć, że niedawno Małgorzata Gersdorf zaapelowała do sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, by powstrzymali się od orzekania. Prezes SN chce także, by nie podejmowali żadnych czynności w prowadzonych sprawach.
Tymczasem rząd wyraził zaniepokojenie postępowaniem sędziów, "którzy kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE z 19 listopada". Odniesiono również się do demonstracji poparcia dla sędziów, które odbywały się w całej Polsce. Była to reakcja na wyrok TSUE oraz to, jak zinterpretował go Paweł Juszczyszyn. Zażądał on od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla sędziów (członków nowej KRS), którzy wydali wyroki, w sprawie, którą badał.
Przypomnijmy: 19 listopada unijny trybunał wydał wyrok ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE badało te instytucje pod kątem zgodności z prawem unijnym. Zgodnie z orzeczeniem to Sąd Najwyższy ma rozpatrywać niezależność nowo powołanej izby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: oko.press