Trwa ładowanie...
d413f22

Apel do Ursuli von der Leyen. Domagają się od TSUE "środków tymczasowych". Chodzi o sędziów

Kilkudziesięciu prawników z uniwersytetów w Polsce i na świecie wystosowało apel do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Domagają się podjęcia kroków w obronie sędziów w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przekona TSUE?
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przekona TSUE? (PAP)
d413f22

O sprawie informuje oko.press. Prawnicy domagają się Komisja Europejska wystosowała do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o zastosowanie przez TSUE środków tymczasowych wobec Polski.

Domagają się m.in. powstrzymania się przez rzeczników dyscyplinarnych od wszelkich działań, w tym prowadzenia postępowań wyjaśniających lub dyscyplinarnych wobec sędziów oraz zapewnienia, że Krajowa Rada Sądownictwa powstrzyma się od podejmowania działań zmierzających do powołania osób na stanowiska sędziowskie.

"Czas najwyższy zaakceptować fakt, że mamy do czynienia z sytuacją, w której prawo Unii Europejskiej przestało działać. Wobec tego, zanim ulegnie ona dalszemu pogorszeniu, lub dojdzie do wywołania nieodwracalnej szkody, niezbędne jest zarządzenie środków tymczasowych" - cytuje sygnatariuszy oko.press.

d413f22

Zobacz też: "Apeluję do prof. Małgorzaty Gersdorf!". Wiceminister Sebastian Kaleta odpowiada I prezes Sądu Najwyższego

Ursula don der Leyen wpłynie na TSUE? Chodzi o reformę sądownictwa w Polsce

Warto przypomnieć, że niedawno Małgorzata Gersdorf zaapelowała do sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, by powstrzymali się od orzekania. Prezes SN chce także, by nie podejmowali żadnych czynności w prowadzonych sprawach.

Tymczasem rząd wyraził zaniepokojenie postępowaniem sędziów, "którzy kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE z 19 listopada". Odniesiono również się do demonstracji poparcia dla sędziów, które odbywały się w całej Polsce. Była to reakcja na wyrok TSUE oraz to, jak zinterpretował go Paweł Juszczyszyn. Zażądał on od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla sędziów (członków nowej KRS), którzy wydali wyroki, w sprawie, którą badał.

d413f22

Przypomnijmy: 19 listopada unijny trybunał wydał wyrok ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE badało te instytucje pod kątem zgodności z prawem unijnym. Zgodnie z orzeczeniem to Sąd Najwyższy ma rozpatrywać niezależność nowo powołanej izby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: oko.press

d413f22

Podziel się opinią

Share

d413f22

d413f22
Więcej tematów