Trwa ładowanie...
d26y1it

Andrzej Duda o śmierci Jana Olszewskiego: zarządzenie żałoby narodowej uważam za konieczne

Andrzej Duda zapowiada wprowadzenie żałoby narodowej po śmierci byłego premiera, Jana Olszewskiego. Według prezydenta, pożegnanie polityka "wymaga stosownej powagi".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Olszewski nie żyje
Jan Olszewski nie żyje (PAP)
d26y1it

"Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi" - czytamy we wpisie prezydenta na Twitterze. Duda zapowiedział, że w porozumieniu z premierem "podejmie w tej sprawie odpowiednie czynności urzędowe".

Decyzja prezydenta została pochwalona przez rzeczniczkę PiS. Beatę Mazurek skomentowała wpis jednym słowem: "słusznie".

Warto zauważyć, że wcześniej posłanka Krystyna Pawłowicz zwróciła się do prezydenta w sieci z pytaniem, czy "zostanie ogłoszona żałoba narodowa po śmierci polskiego patrioty, premiera Jana Olszewskiego".

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat po długiej i ciężkiej walce z chorobą. W 1991 roku został powołany na urząd premiera. W przeszłości pełnił również funkcję m.in. doradcy prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. Jako młody chłopak działał z kolei w Szarych Szeregach i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

d26y1it

Politycy i dziennikarze żegnają Jana Olszewskiego.Przypominają jego zasługi i zgodnie zaznaczają, że wspaniale zapisał się w historii. "Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie - najpierw podczas II WŚ, później okresu PRL oraz w III RP. Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę. Cześć jego pamięci" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy: premier Jan Olszewski nie żyje. Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - stwierdził z kolei Donald Tusk.

- Ta śmierć jest i dla mnie osobistym ciosem, odejściem kogoś, kto był w moim życiu bardzo ważny - wyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński na antenie TVP Info.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26y1it

Podziel się opinią

Share

d26y1it

d26y1it
Więcej tematów