Trwa ładowanie...

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew: Polska tuszuje, że została uratowana przez Armię Czerwoną

Ambasador Rosji w Polsce uważa, że "politycy coraz rzadziej stają się mówić o tym, że Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz". - Warszawa ma złe stosunki z Moskwą, więc historia jest interpretowana tak, jakby nic dobrego dla Polski od Rosji nie pochodziło - mówi Siergiej Andriejew.

Share
Ambasador Rosji Siergiej Andriejew: Polska tuszuje, że została uratowana przez Armię Czerwoną
Źródło: East News, Fot: STANISLAW KOWALCZUK
d14mhh1

- W Polsce stosunek władz do historii II wojny światowej jest ściśle związany z obecną sytuacją polityczną. Warszawa ma teraz złe stosunki z Moskwą, więc historia jest interpretowana tak, jakby w przeszłości nic dobrego dla Polski od Rosji nie pochodziło. Niezaprzeczalny fakt wyzwolenia i ocalenia przez Armię Czerwoną Polaków przed zniszczeniem przez nazistowskie Niemcy usiłuje się ukryć masą roszczeń historycznych wobec Rosji - mówi Siergiej Andriejew "Izwiestii".

Ambasador Rosji uznał, że "ciężko ocenić, jaka części Polaków zgadza się z taką interpretacją historii". - Ciągłe masowe kształtowanie opinii publicznej w tym duchu ma silny wpływ szczególnie na młode osoby. O wyzwoleniu Auschwitz można przeczytać zarówno w podręcznikach jak i internecie, ale Warszawa w ostatnich latach stara się rzadziej o tym wspominać - twierdzi.

d14mhh1

Dyplomata nie odpowiedział na pytanie, czy Rosja planuje zaprosić Andrzeja Dudę na obchody 9 maja, kiedy ten kraj będzie świętował 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. "Izwiestija" przypomina, że we wrześniu 2019 r. Putin nie został zaproszony przez Polskę na uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II WŚ. - Ambasada nie posiada informacji na ten temat - skomentował krótko Andriejew.

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda miał problem z wysłowieniem się. Co na to politycy?

Źródło: iz.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14mhh1

Podziel się opinią

Share
d14mhh1
d14mhh1
Więcej tematów