Trwa ładowanie...

Afera z rosyjskimi youtuberami. Kulisy rozmowy z prezydentem Andrzej Dudą

Jak ustaliła Wirtualna Polska, rosyjscy youtuberzy, którzy rozmawiali z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, najpierw zadzwonili do Kancelarii Prezydenta podając się za asystenta Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa. Wiemy, co się działo dalej.

Share
Afera z rosyjskimi youtuberami. Kulisy rozmowy z prezydentem Andrzej Dudą
Źródło: Adam Chelstowski / Forum
d17s9ih

- Najpierw do Kancelarii Prezydenta zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako asystent Sekretarza Generalnego. Powiedział, że dzwoni w imieniu Antonio Guterresa, który chciałby pogratulować zwycięstwa w wyborach prezydentowi Polski. Urzędnicy z biura spraw zagranicznych w Kancelarii przesłali prośbę do stałego przedstawicielstwa Polski przy ONZ w Nowym Jorku celem weryfikacji. Odpowiedź była pozytywna. Niedługo później do Kancelarii przyszedł e-mail z ponowną prośbą o rozmowę z Sekretarzem Generalnym. Wiadomość ponownie przesłano do weryfikacji do polskich dyplomatów przy ONZ. I ponownie przeszła pozytywną weryfikację. Dopiero po tym oddzwoniono na numer, który jak się później okazało, należał do rosyjskich komików - mówi nam osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego znająca kulisy sprawy.

O tym, że nagranie rozmowy rosyjskich komików z prezydentem Andrzejem Dudą jest autentyczne, informował WP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna. On też potwierdził, że rozmówcy byli weryfikowani przez polską placówkę przy ONZ.

Zobacz wideo: Rosjanie "wkręcili" Andrzeja Dudę? Radosław Fogiel komentuje

Pytany o odpowiedzialność urzędników MSZ minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odpowiadał wymijająco. - Tak bym tego nie określił. Sprawa jest badana przez odpowiednie służby, także wewnętrzne procedury MSZ nakazują zbadanie tej kwestii. MSZ nie był konsultowany jako resort, a departamenty w centrali nie uzyskały prośby o działania. Był to bezpośredni kontakt Kancelarii Prezydenta z placówką, co jest możliwe. Aczkolwiek, jak widać, wina na pewno jest po stronie pracownika MSZ - powiedział w Radiowej Jedynce.

d17s9ih

Szef MSZ dodał, że jeżeli trwająca procedura potwierdzi przebieg wydarzeń, wobec odpowiedzialnej osoby z polskiego przedstawicielstwie przy ONZ zostaną wyciągnięte konsekwencje. Zapowiadał to już minister koordynator służb Mariusz Kamiński.

- Ewidentnie zawinili urzędnicy, którzy nie zweryfikowali osoby dzwoniącej. To prezydent za nich odpowiada, bo sam dobiera sobie współpracowników. Prośby o rozmowę z prezydentem zawsze są dokładnie sprawdzane. Trzeba oddzwonić na numer, który dana osoba podaje jako swój, potwierdzić go w bazie danych i zweryfikować tę osobę w ambasadzie. Wokół prezydenta muszą być urzędnicy, którzy przestrzegają procedur. Nie można łączyć prezydenta, jeśli się wszystkiego dobrze nie potwierdziło. Tak to można tylko z żoną - mówi WP Komorowski.

Przypomnijmy, Andrzej Duda stał się ofiarą żartu telefonicznego. Dwóch pranksterów z Rosji Aleksiej Stolijarow i Władimir Kuzniecow zadzwoniło do prezydenta RP i podało się za Sekretarza Generalnego ONZ. Wcześniej ofiarami ich żartów padali już m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Boris Johnson.

d17s9ih

W trakcie rozmowy Rosjanie gratulowali Andrzejowi Dudzie reelekcji, nawiązali do kampanii i dyskusji na temat LGBT oraz omówili relacje Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Prezydent po kilku godzinach od opublikowania nagrania na swoim koncie na Twitterze wytłumaczył się z kompromitującej rozmowy, twierdząc, że zorientował się, że nie rozmawia z prawdziwym Antonio Guteressem.

Nieoficjalnie mówiło się, że odpowiedzialność za umożliwienie rozmowy spadnie na szefa gabinetu, ministra odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe w Pałacu Prezydenckim Krzysztofa Szczerskiego. Ale jak twierdzą nasi informatorzy, Szczerskiemu dymisja nie grozi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17s9ih

Podziel się opinią

Share
d17s9ih
d17s9ih
Więcej tematów