Polska127 projektów ustaw i samorozwiązanie

127 projektów ustaw i samorozwiązanie

Sejm wznowił
posiedzenie. Po południu planowane jest głosowanie nad trzema
wnioskami - SLD, PO i PiS - o skrócenie obecnej kadencji
parlamentarnej. Do skrócenia kadencji potrzebne jest 307 głosów.
Przy założeniu pełnej frekwencji, cztery kluby deklarujące
poparcie dla samorozwiązania Sejmu dysponują łącznie 364 głosami.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozegnanie-z-sejmem-v-kadencji-6038700602107009g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozegnanie-z-sejmem-v-kadencji-6038700602107009g )
Pożeganie z Sejmem V kadencji

Po rozpoczęciu obrad marszałek Ludwik Dorn poinformował, że do Sejmu wpłynęła rezygnacja byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka z kandydowania na premiera. Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu z kandydaturą Kaczmarka na premiera złożyła Liga i Samoobrona.

Dorn dodał, że do rezygnacji Kaczmarka jest dołączone pismo przewodnie lidera LPR Romana Giertycha. Zebrał się Konwent Seniorów, który ma zaopiniować skreślenie tego punktu z porządku obrad. Punkt ten miał być rozpatrzony po głosowaniu wniosków o samorozwiązanie Sejmu.

W planie piątkowych obrad jest także rozpatrzenie wniosków o odwołanie 15 ministrów obecnego rządu. Premier Jarosław Kaczyński zwrócił się w czwartek do PO, która złożyła te wnioski, o ich wycofanie - Platforma odmówiła. Debaty nad wnioskami zaplanowane są na piątek i sobotę. Głosowania - w sobotę po południu

W Sejmie odbędą się głosowania m.in. nad projektem ustawy o Funduszu Alimentacyjnym, nad projektem ustawy dotyczącej ewidencji ludności i dowodów osobistych, nad projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także nad poprawkami Senatu do noweli ustawy lustracyjnej, która wprowadza nowy wzór oświadczenia lustracyjnego.

Skrócenie kadencji Sejmu z 1991 i 1993 roku

Po transformacji ustrojowej w 1989 roku, kadencja Sejmu została dwukrotnie skrócona - w 1991 i 1993 roku.

W 1991 roku doszło do samorozwiązania tzw. "Sejmu Kontraktowego", który był efektem porozumień Okrągłego Stołu. Sejm obradował przez dwa lata, od 4 lipca 1989 do 25 listopada 1991 roku. Decyzję o samorozwiązaniu podjęli posłowie 30 października 1991 roku, w związku ze zmianami ustrojowymi.

Drugi raz kadencja sejmu została skrócona w 1993 roku, tym razem przez prezydenta Lecha Wałęsę. Wybrany po raz pierwszy w wolnych wyborach, parlament III RP przetrwał niecałe dwa lata.

Stało się tak, gdy 28 maja 1993 roku Sejm przegłosował wotum nieufności dla gabinetu premier Hanny Suchockiej, złożone przez Klub Parlamentarny "Solidarność". Wniosek nie był konstruktywny, nie zawierał kandydatury nowego premiera. Dzień później prezydent Wałęsa skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień (na podstawie Małej Konstytucji), nie przyjął dymisji rządu Hanny Suchockiej i rozwiązał parlament. Niepełna kadencja Sejmu i Senatu trwała od października 1991 do września 1993 roku.

Po skróceniu kadencji Sejmu w 1993 roku, 19 września odbyły się przedterminowe wybory. Zwyciężyły w nich ugrupowania postkomunistyczne. Zawarły umowę koalicyjną i powołały rząd z premierem Waldemarem Pawlakiem z PSL.

Od pierwszych w pełni wolnych wyborów po drugiej wojnie światowej - w 1991 roku, Polacy szli do wyborów parlamentarnych w sumie pięć razy: w 1991, 1993, 1997, 2001 oraz 2005 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pisposejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)