Sylwetki kandydatów na ministrów
Przedstawiamy sylwetki kandydatów na nowych ministrów:
- Marek Belka - wicepremier, minister finansów - na scenie politycznej pojawił się 4 lutego 1997 roku, obejmując stanowisko wicepremiera i ministra finansów po Grzegorzu Kołodce. Funkcję tę pełnił do 31 października 1997 roku.
Od stycznia 1998 roku jest doradcą ekonomicznym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Uważany jest za człowieka prezydenta, a więc frakcji SLD odległej od grupy Leszka Millera.
W grudniu 2000 roku konkurował m.in. z Leszkiem Balcerowiczem o stanowisko prezesa NBP.
Był m.in. stypendystą Fundacji Fulbrighta w Columbia University w latach 1978 - 1979, Amerykańskiej Rady Towarzystw Naukowych w University of Chicago w latach 1985 - 1986 i London School of Economics w 1990 roku.
- Jarosław Kalinowski - wicepremier, minister rolnictwa - w 1997 roku był wicepremierem i ministrem rolnictwa w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza.
W 1981 roku wstąpił do Związku Młodzieży Wiejskiej, a w 1989 - do Polskiego Stronnictwa Ludowego. We wrześniu 1993 roku został posłem Sejmu II kadencji.
Od października 1997 roku jest prezesem PSL, a w kwietniu 2000 został przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PSL. Startował w ostatnich wyborach prezydenckich.
- Marek Pol - wicepremier, minister infrastruktury - rozpoczął działalność polityczną w 1976 roku, kiedy wstąpił do PZPR. Pozostał jej członkiem aż do 1990 roku.
Współtworzył Polską Unię Socjaldemokratyczną Tadeusza Fiszbacha. Od 1992 roku należy do Unii Pracy - jako jej członek i założyciel.
Mandat poselski sprawował dwa razy - w latach 1989-1991 z ramienia PZPR i w latach 1993-1997 jako poseł Unii Pracy.
Po przegranych przez UP wyborach w 1997 roku został rok później przewodniczącym tego ugrupowania.
W grudniu ub. r. podpisał z Leszkiem Millerem porozumienie wyborcze, aby przeciwstawić się rządom prawicy.
- Andrzej Celiński - minister kultury - jest wiceprzewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zasiadał w Senacie I i II Kadencji; w wyborach parlamentarnych w 1993 roku zdobył mandat posła.
Wcześniej był wiceprzewodniczącym Unii Demokratycznej, a następnie członkiem Unii Wolności po połączeniu UD i Kongresu Liberalno-Demokratycznego.
Wystąpił z UW w 1996 roku. W sierpniu 1999 roku wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W 1968 roku uczestniczył w wydarzeniach marcowych, został usunięty z wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Działał w Komitecie Obrony Robotników; w 1980 został sekretarzem Lecha Wałęsy, później sekretarzem Krajowej Komisji Porozumiewawczej "Solidarności".
Po roku internowania pracował w podziemnych strukturach, a w 1989 uczestniczył w rozmowach "Okrągłego Stołu".
- Włodzimierz Cimoszewicz - minister spraw zagranicznych - jest członkiem Zarządu Krajowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i prezesem Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
W latach 1971-1990 należał do PZPR. Po rozwiązaniu partii w 1990 roku nie wstąpił do SdRP. Jako bezpartyjny został szefem Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Kandydował w pierwszych w Polsce powszechnych wyborach prezydenckich, zajmując czwarte miejsce wśród sześciu kandydatów.
Był poseł na Sejm X, I, II i III kadencji. W Sejmie II kadencji był wicemarszałkiem. W rządzie Waldemara Pawlaka pełnił funkcję wicepremiera i ministra sprawiedliwości.
Od 1996 roku piastował urząd premiera rządu SLD-PSL - aż do wyborów w 1997 roku. W 1999 roku wstąpił do SLD.
- Jerzy Hausner - minister pracy - jest profesorem ekonomii w Katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Za rządów koalicji SLD-PSL był pełnomocnikiem do spraw reformy zabezpieczenia społecznego, sekretarzem stanu i szefem zespołu doradców strategicznych wicepremiera Grzegorza Kołodki.
Hausner krytycznie odnosił się do działań Hanny Gronkiewicz-Walz, gdy była ona prezesem Narodowego Banku Polskiego.
W 1999 roku był zwolennikiem wprowadzenia reformy emerytalnej, ale twierdził, że lepiej byłoby ją wprowadzić rok później. W latach 80. był sekretarzem komitetu krakowskiego PZPR.
- Krzysztof Janik - minister spraw wewnętrznych i administracji - jest sekretarzem generalnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, posłem na Sejm od 1993 roku. Pełnił funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP w latach 1996-1997.
Od 1965 do 1976 roku był działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej. W wieku 26 lat wstąpił do ZSMP, w którym działał przez kolejne 10 lat.
Od 1968 do 1990 roku należał do PZPR. Był członkiem założycielem SdRP. Po rozwiązaniu się SdRP w 1999 roku został sekretarzem generalnym nowej partii - SLD.
- Wiesław Kaczmarek - minister skarbu - był ministrem przekształceń własnościowych, a następnie ministrem gospodarki za rządów koalicji SLD-PSL w latach 1993-1997. Poseł Sejmu III Kadencji.
W latach 1990-1991 był zastępcą dyrektora Biura Izby Przemysłowo-Handlowej Inwestorów Zagranicznych. Od 1992 do 1993 był dyrektorem warszawskiego oddziału Pierwszego Komercyjnego Banku SA. Obecnie zasiada w Zarządzie Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W latach 1979-1990 był członkiem PZPR. W okresie 1987-1989 zasiadał we władzach ZSP. Jest posłem na Sejm od 1989 roku.
W ostatniej kadencji Sejmu był członkiem komisji: gospodarki, skarbu państwa oraz uwłaszczenia i prywatyzacji.
- Michał Kleiber - minister nauki, szef KBN - jest członkiem Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki.
- Mariusz Łapiński - minister zdrowia - jest profesorem Akademii Medycznej w Warszawie i specjalistą od chorób serca i krążenia. Jest także dyrektorem Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie - twórcą oddziału kardiochirurgii dla chorych z terenu Mazowsza i prezesem Fundacji do Walki z Nadciśnieniem Tętniczym.
W 1997 roku w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza był doradcą premiera do spraw zdrowia.
- Krystyna Maria Łybacka - minister edukacji narodowej i sportu - w minionej kadencji Sejmu była zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Należy do Komisji Obrony Narodowej oraz Zarządu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. Zadeklarowała odroczenie nowej matury.
Posłanka na Sejm Rzeczpospolitej I, II i III kadencji. Pracownik naukowy Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej.
Karierę polityczną rozpoczynała w PZPR. W 1993 roku wstąpiła do SdRP.
- Jacek Piechota - minister gospodarki - był posłem IX, X, I i II kadencji Sejmu. Przewodniczy Radzie Wojewódzkiej SLD w Zachodniopomorskiem.
- Barbara Piwnik - minister sprawiedliwości - jest sędzią od 1980 roku. Od września 1985 roku orzeka w wydziale karnym pierwszej instancji Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, obecnie Sądu Okręgowego. Pełni funkcję rzecznika prasowego ds. karnych.
Jest również pracownikiem dydaktycznym wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Sędzia Piwnik przewodniczyła składom sędziowskim w głośnych w kraju procesach, m.in. dotyczących zamieszek antycygańskich w Mławie; pruszkowskiej mafii; Roberta Wareckiego - czyli "Wampira" z warszawskiej Ochoty, pierwszego szesnastolatka skazanego na 25 lat; oraz zabójstwa studenta Politechniki Warszawskiej Marcina Króla.
W 1998 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą Złotego Paragrafu.
- Jerzy Szmajdziński - minister obrony narodowej - jest wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, był także wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego SLD w Sejmie minionej kadencji.
W 1973 roku wstąpił do PZPR. W latach 1986-1990 był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. Od czerwca 1989 roku jest posłem na Sejm.
Od 1990 roku należał do SdRP - był sekretarzem generalnym i przez dwa lata wiceprzewodniczącym. Od grudnia 1999 wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
- Stanisław Żelichowski - minister środowiska - był ministrem ochrony środowiska w gabinetach Waldemara Pawlaka - w 1993 roku, Józefa Oleksego - w 1995 oraz Włodzimierza Cimoszewicza - od lutego 1996 do października 1997.
W minionej kadencji Sejmu był wiceprzewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska. Poseł na Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej IX kadencji, a następnie - od 1991 roku poseł RP.
Od 1970 roku działał w ZSL. Na Kongresie Jedności PSL w 1990 roku został wybrany na członka Rady Naczelnej tego stronnictwa. We władzach PSL zasiadał do 1996 roku.
(and)