Zorza polarna w Polsce 2023. Pozostajemy w gotowości zorzowej
Zorza polarna to zjawisko, które w Polsce występuje rzadko. Ta część Europy jest bowiem położona poniżej naturalnego pasa zórz. W ostatnim czasie występuje jednak zwiększona aktywność Słońca, która sprzyja pojawieniu się świetlnych rozbłysków również w tych rejonach. Eksperci informują, że już wkrótce mogą one pojawić się na polskim niebie.
11.05.2023 10:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zorza polarna powstaje na skutek wiatru słonecznego, czyli cząsteczek energii, naładowanych przez Słońce. Ze względu na częste występowanie burz geomagnetycznych, zaburzeniu ulega ziemska magnosfera. Efektem tego są natomiast zmiany w atmosferze, objawiające się w postaci świetlnych, barwnych rozbłysków.
Zorza polarna prognoza. "Musimy oczekiwać kolejnego uderzenia"
Jednym z kluczowych czynników, który pozwala określić prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej, jest czynnik globalnych warunków geomagnetycznych (Kp). Jak podaje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, do pojawienia się świetlnych rozbłysków na polskim niebie potrzebna jest ekstremalnie silna burza geomagnetyczna. Jedna z nich sprawiła, że pod koniec kwietnia 2023 zorzę polarną mogli oglądać zarówno mieszkańcy Polski, jak i państw, położonych na niższych szerokościach geograficznych: Austrii, Rumunii czy Węgier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informuje ekspert z serwisu polskiastrobloger.pl, w kolejnych godzinach może dojść do kolejnego, silnego koronalnego wyrzutu masy ze Słońca. To natomiast sprzyja utworzeniu silnej burzy geomagnetycznej. Wyrzut może jednak dotrzeć do Ziemi w godzinach dziennych, rodząc "perspektywy rozminięcia najpoważniejszej aktywności geomagnetycznej z nocną porą dla Polski". Jak jednak podkreśla ekspert, na rozwój sytuacji należy poczekać. "Zachęcam zatem, aby nie tracić nadziei przed nocą z czwartku na piątek".
Zorza polarna dziś? Prawdopodobieństwo trudne do przewidzenia
Prognozowanie możliwości wystąpienia zorzy polarnej jest bardzo trudne - do wystąpienia zjawiska, zwłaszcza na średnich i niskich szerokościach geograficznych potrzebny jest zbieg wielu czynników. Z tego względu warto śledzić prognozy zorzy polarnej na bieżąco. Jak jednak na początku marca poinformował dyrektor CMM-IMGW, aktywność słoneczna zbliża się ku maksimum, co sprawia, że "prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk (tj. zorzy polarnej - przyp. red.) znacząco wzrasta".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.