Niezwykłe zjawisko na niebie nad Polską. Zorza polarna na zdjęciach

Dziś w nocy w wielu miejscach Polski można było obserwować niecodzienne zjawisko - zorzę polarną. W mediach społecznościowych zaroiło się od zdjęć tego wspaniałego zjawiska.

Zorza polarna na Suwalszczyźnie
Zorza polarna na Suwalszczyźnie
Źródło zdjęć: © FORUM | Andrzej Sidor

Zorza polarna to zjawisko świetlne występujące w górnej atmosferze Ziemi, w okolicach biegunów magnetycznych. Zazwyczaj zorze polarne można dostrzec za kołami podbiegunowymi, ale gdy warunki są sprzyjające, zdarza się je dostrzec też w niższych szerokościach geograficznych, także w Polsce. Tak też było właśnie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Dziś panują jedne z najlepszych warunków do wystąpienia zorzy polarnej. Jednak to głównie mieszkańcy Polski wschodniej, centralnej, częściowo południowej mają najmniejszą liczbę chmur na niebie a zatem największą szansę na obejrzenie pięknego spektaklu" - pisali w nocy na Facebooku Polscy Łowcy Burz.

W sieci zaroiło się od zdjęć internautów, którzy dostrzegli w swojej okolicy fantastyczne zjawisko. Swoimi zdjęciami pochwalili się Czytelnicy WP:

  • Zorza polarna nad Polską
  • Zorza polarna nad Polską. Okolice Bogatyni
  • Zorza polarna nad Polską
  • Zorza polarna nad Polską
  • Zorza polarna nad Polską
[1/5] Zorza polarna nad PolskąŹródło zdjęć: © Licencjodawca | Małgorzata Magdalena

Tak powstaje zorza polarna

Od Słońca nieustannie biegnie strumień naładowanych cząstek, tzw. wiatr słoneczny. Gdy na Słońcu zachodzą rozbłyski, strumień ten się zwiększa. Gdy wiatr słoneczny dociera w okolice Ziemi, natrafia na pole magnetyczne naszej planety, które powoduje odchylanie trajektorii cząstek. Cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego i wzbudzają atomy w atmosferze w obszarach okołobiegunowych. Skutkiem tego jest świecenie zorzowe spowodowane przez liczne linie emisyjne, szczególnie tlenu i azotu

Czytaj także:

Źródło: PAP, WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)