Trwa ładowanie...

W sieci pełno zdjęć. To pojawiło się na niebie nad Polską

W czwartek wieczorem w niektórych regionach Polski widoczna była zorza polarna. Wiosna to okres sprzyjający powstawaniu tego zjawiska na terytorium naszego kraju. Słońce wchodzi w maksimum aktywności, stąd czwartkowe obserwacje.

Zorza polarna była widoczna w czwartek wieczorem w północnej części PolskiZorza polarna była widoczna w czwartek wieczorem w północnej części PolskiŹródło: EPA, PAP, fot: Owen Humphreys
d47z3dm
d47z3dm

Zorza polarna w czwartek 23 marca widoczna była w centralnej i północnej Polsce.

Zorza polarna nad Polską

W mediach społecznościowych zdjęcia pochodzą z obserwacji m.in. w okolicach Kutna, ale też Gdańska oraz Kościerzyny i Sierakowic na Kaszubach.

- Słońce wkracza w fazę maksimum swojej aktywności, dlatego widujemy zorze polarne w Polsce. W kolejnych miesiącach będziemy widzieć ją często, jeśli pogoda będzie ładna - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Kamil Deresz, astrofizyk z Planetarium CNK, komentując poprzednie obserwacje zorzy nad Polską.

Zorza polarna nad Polską

- Zorze to zjawisko bezpośrednio spowodowane aktywnością słoneczną. Nasza gwiazda stale emituje do nas strumień naładowanych cząstek, które nazywamy wiatrem słonecznym. Zdarza się, że aktywność Słońca jest większa, pojawiają się wyrzuty materii na powierzchni naszej gwiazdy - opisała Helena Ciechowska, fizyczka z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

- Te cząstki docierają do Ziemi i zostają przechwytywane przez ziemskie pole magnetyczne, gdzie wchodzą w reakcję z górnymi warstwami atmosfery i powodują wzbudzenie znajdujących się tam cząstek. To powoduje jonizację i w konsekwencji świecenie, powstanie wspomnianej zorzy polarnej - dodała.

Ekspertka zwróciła uwagę, że zorze obserwujemy zwykle na wysokich szerokościach geograficznych, jednak przy rozbłyskach o większej energii mogą być one widoczne na niższych szerokościach, tak jak w ostatnich dniach w Polsce.

W kosmosie zorze polarne występują także na niektórych innych planetach. Zaobserwowano je na przykład na Jowiszu, Saturnie, Uranie, czy Neptunie.

d47z3dm

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Zobacz też: Usłyszał za oknem dziwny hałas. Nie mógł uwierzyć własnym oczom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47z3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47z3dm
Więcej tematów