Trwa ładowanie...

Zobacz kto z ministrów wydaje sejmowe pieniądze na paliwo

Przez lata krytykowali Platformę, a teraz robią to samo. Okazuje się, że posłowie PiS którzy piastują rządowe stanowiska i korzystali ze służbowych samochodów dostają z Sejmu pieniądze na paliwo do swoich aut.

Share
Zobacz kto z ministrów wydaje sejmowe pieniądze na paliwo
Źródło: East News, fot: Wojciech Stróżyk
d49eozz

Skąd to wiemy? Przeanalizowaliśmy rozliczenia biur poselskich za 2017 rok, które w poniedziałek ukazały się na sejmowych stronach. Interesowali nas parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy pełnili ministerialne funkcje i jeździli służbowymi samochodami.

Najwięcej wydał szef MSWiA, a w ubiegłym roku wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Było to 29,3 tys. zł w 2017 r. Polityk na stałe mieszka w Warszawie, ale ma też swój drugie mieszkanie w Szczecinie. Również jego biura poselskie znajdują się na Pomorzu Zachodnim.

d49eozz

- Nigdy jako wicemarszałek Sejmu nie korzystałem ze służbowego samochodu i jechałem nim do Szczecina. Korzystałem ze swojego prywatnego auta, wszystkie zakupy paliwa są przez moje biuro poselskie ewidencjowane. Taka kwota wynika tylko i wyłącznie stąd, że jeździłem na spotkania w moim okręgu wyborczym prywatnym autem. Możliwość zakupu paliwa do prywatnego samochodu daje mi ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Jestem ostatnią osobą, która by w jakikolwiek sposób wykorzystywała służbową funkcję w sposób niezgodny z prawem - mówi Wirtualnej Polsce Joachim Brudziński.

Maciej Wąsik, który jest sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i zastępcą koordynatora ds. służb specjalnych wydał 25,8 tys. zł na „przejazdy w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego samochodem własnym lub innym”. W 2016 roku kwota ta wyniosła 18 tys. zł. Wąsik swoje biura poselskie ma w Płońsku, Gostyninie, Chorzelach i Ciechanowie. Jak wynika z oświadczenia majątkowego jeździ Peugeotem 308 z 2009 r.

Zobacz także: Kłopotek wspomina dawne sejmowe lata. "Kiedyś szło się na wódeczkę"

Kolejny przykład? Henryk Kowalczyk, który był szefem komitetu stałego Rady Ministrów w KPRM wydał 24,5 tys. zł. Bartosz Kownacki, który pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej wydał 17,3 tys. zł. – Starałem się nie korzystać z samochodu służbowego wykonując swój mandat poselski. Na spotkania z wyborcami jeździłem prywatnym autem. Od piątkowego popołudnia do poniedziałku rano nie korzystałem z samochodu służbowego – mówi nam Bartosz Kownacki, były wiceminister obrony narodowej.

d49eozz

A pozostali ministrowie? Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał 12,8 tys. zł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski 12,3 tys. zł. Wiceminister kultury Jarosław Sellin 11,7 tys. zł. Jan Szyszko, który był ministrem środowiska i jeździł służbowym samochodem, również wydawał pieniądze na prywatne przejazdy. W rozliczeniu wykazał 8,9 tys. zł. Witold Waszczykowski, były szef MSZ – 6,1 tys. zł. Najmniej Anna Zalewska - minister edukacji narodowej 4 tys. zł.

Przypomnijmy, o kilometrówkach było głośno za rządów PO – PSL, kiedy na jaw wyszło, że ówczesny marszałek Sejmu Radosław Sikorski pobiera pieniądze na paliwo do prywatnego auta. Śledztwo, które w tej sprawie wszczęto, prawomocnie umorzono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49eozz

Podziel się opinią

Share
d49eozz
d49eozz
Więcej tematów