Trwa ładowanie...

Znów wzrasta liczba uchodźców w UE. Wolą Europę niż USA

Po rekordowym roku 2015 w ostatnich latach liczba imigrantów przebywających do UE spadała. To już przeszłość - teraz trend się odwrócił.

Share
Znów wzrasta liczba uchodźców w UE. Wolą Europę niż USA
Źródło: DW/picture-alliance/AP Photo/M.Mejia
d1osiog

Liczba osób występujących w Unii Europejskiej o azyl w bieżącym roku znów wyraźnie rośnie. Od stycznia do końca kwietnia wniosek złożyło prawie 206,5 tys. osób. To o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - podaje agencja grupy medialnej Funke.

Po sukcesywnym spadku liczby osób występujących w UE o azyl, w 2019 następuje odwrócenie trendu. W roku 2018 np. liczba nowych imigrantów w UE spadła o 11 proc. - zauważają komentatorzy.

d1osiog

Dane pochodzą z comiesięcznych raportów systemu wczesnego ostrzegania krajów członkowskich UE.

Zobacz także: Tusk i Hitler. Magdalena Adamowicz krytykuje grafikę udostępnioną przez Saryusz-Wolskiego

Przyczyną zmiany jest fakt, że coraz więcej osób ubiegających się o azyl wjeżdża do Unii Europejskiej w regularny sposób, bez wizy. Coraz więcej imigrantów napływa bowiem z Ameryki Łacińskiej i państw Zachodnich Bałkanów - oni wizy nie potrzebują.

Nie potrzebują wizy

W tym roku do końca kwietnia co czwarty wniosek azylowy pochodziło od obywateli kraju, którego mieszkańcy mogą wjeżdżać na obszar Schengen bez wizy. W roku 2018 odsetek tych osób wynosił jedną piątą.

d1osiog

W pierwszych czterech miesiącach 2019 r. liczba obywateli Wenezueli występujących o azyl wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2018 o 121 proc. (do 14,2 tys. osób).

W przypadku Kolumbii to wzrost o 156 proc. (do ponad 8 tys. osób).

Stąd przyjeżdżają najczęściej

Wenezuela jest tymczasem - po Syrii (20,3 tys. nowych wniosków azylowych, ale ze spadkiem o 8 proc.) - drugim, głównym krajem pochodzenia osób występujących o azyl w UE.

Na trzecim miejscu jest Afganistan, skąd przybyło w pierwszych czterech miesiącach tego roku ok. 14 tys. osób, czyli 36 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018.

dpa, afp/ ma

d1osiog

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1osiog

Podziel się opinią

Share
d1osiog
d1osiog
Więcej tematów