Trwa ładowanie...
d9pgwj0

Znane źródło koronawirusa z Wuhan? Nowe doniesienia z Chin

17 ofiar śmiertelnych i ponad pół tysiąca chorych - to dotychczasowy bilans zachorowań na koronawirus z chińskiego Wuhan. Wciąż poszukiwane jest źródło choroby, jednak według doniesień zagranicznych mediów, przyczyną mogą być dwa gatunki węży, występujące na terenie Chin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny. Nowe doniesienia ws. koronawirusa z Wuhan. Naukowcy wpadli na nowy trop.
Chiny. Nowe doniesienia ws. koronawirusa z Wuhan. Naukowcy wpadli na nowy trop. (East News, Fot: Xiao Yiju/Xinhua News/East News)
d9pgwj0

Pierwsze informacje o nowym wirusie pojawiły się jeszcze w 2019 roku. Jego zarzewie wykryto w mieście Wuhan, zlokalizowanym w środkowych Chinach.

Chiny. Koronawirus zabija

Jak informuje "Rzeczpospolita", w ciągu półtora miesiąca w Chinach zachorowało już ponad pół tysiąca osób, a w wyniku wywoływanego przez koronawirus zapalenia płuc 17 zmarło. Brytyjscy naukowy alarmują jednak, że sprawa może być o wiele poważniejsza. Podejrzewa się, że zarażonych może być już ponad półtora tysiąca osób.

d9pgwj0

Potwierdzono też, że koronowirus przechodzi z człowieka na człowieka. Świadczą o tym chociażby zarejestrowane przypadki zarażenia się personelu medycznego od pacjentów.

Zobacz też: Joanna Mucha zrezygnuje ze startu na szefa PO? Wymowna sugestia

Koronawirus z Wuhan rozprzestrzenia się

Władze Chin obawiają się, że koronawirus może roznieść się jeszcze szerzej, a wszystko to w wyniku księżycowego Nowego Roku. Obchody ściągną nie tylko Chińczyków, ale też turystów z całego świata. Komunikacja miejska w tym przypadku, może znacząco wpłynąć na rozprzestrzenienie się choroby.

d9pgwj0

Niestety, wirus już teraz przekroczył chińską granicę. Dotarł już mi.in. do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i Korei Południowej. Władze australijskiego Queensland informowały już o mężczyźnie, u którego podejrzewane jest zakażenie koronawirusem 2019-nCoV.

Chiny. Skąd ten koronawirus?

Od tygodni poszukiwane jest źródło tajemniczej choroby. Badacze ustalili, że pierwsze ofiary koronawirusa pracowały na jednym z targów w Wuhan. Sprzedawano tam owoce morza, ale też mięso wielbłądów, świń, osłów i węży.

d9pgwj0

Tu jednak mógł nastąpić przełom. Jak informuje "Rzeczpospolita", w magazynie "Journal of Medical Virology" pojawiła się analiza, w której zestawiono kod genetyczny koronawirusa 2019-nCoV z innymi kornawirusami.

Wspomniana analiza wykazała, że koronawirus z Wuhan jest blisko spokrewniony z koronawirusami z grupy SARS. Stąd pierwotne myślenie o nietoperzach, jako źródle choroby. Jednak dokładniejsza analiza naprowadziła naukowców na powiązania 2019-nCoV z wężami, które na wspomniane nietoperze polują.

Dokładne źródło koronawirusa nie jest jeszcze potwierdzone. Faktem jest, że na targu w Wuhan, gdzie wykryto tajemniczą chorobę, sprzedawane były węże. Chodzi konkretnie o dwa gatunki: niemrawca prążkowanego i kobrę pospolitą.

Naukowcy będą teraz dokładnie badali organizmy sprzedawanych na targu węży. Ten został zamknięty 1 stycznia, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby.

d9pgwj0

Koronawirus z Wuhan. Skąd powiązania ze zwierzętami?

Koronawirus wykryty w środkowych Chinach, jak pisaliśmy wyżej, swoim kodem genetycznym jest najbliżej zbliżony do tych z grupy SARS i MERS.

Wszystkie te wirusy są wirusami odzwierzęcymi. Świadczy to o tym, że pierwsi chorzy zarazili się bezpośrednio od zwierząt. Dopiero później wirus zaczął przechodzić na kolejne osoby. W przypadku SARS i MERS, nosicielami koronawirusa 2019-nCoV miały być właśnie nietoperze, wielbłądy oraz chińskie łaskuny.

d9pgwj0

Obecna sytuacja bardzo przypomina tę z 2002 roku, gdy doszło do pandemii SARS, która należy obecnie do najbardziej niebezpiecznych infekcji. Ze względu na ruch turystyczny, po pierwszej fali choroby w Chinach na całym świecie na SARS zachorowało ponad 8 tys. osób w niemal 30 krajach, na 6 kontynentach.

Źródło: Rzeczpospolita

Chcesz nas zaciekawić jakąś informacją? Napisz na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d9pgwj0

Podziel się opinią

Share

d9pgwj0

d9pgwj0
Więcej tematów