Trwa ładowanie...

Znane źródło koronawirusa z Wuhan? Nowe doniesienia z Chin

17 ofiar śmiertelnych i ponad pół tysiąca chorych - to dotychczasowy bilans zachorowań na koronawirus z chińskiego Wuhan. Wciąż poszukiwane jest źródło choroby, jednak według doniesień zagranicznych mediów, przyczyną mogą być dwa gatunki węży, występujące na terenie Chin.

Znane źródło koronawirusa z Wuhan? Nowe doniesienia z ChinŹródło: East News, fot: Xiao Yiju/Xinhua News/East News
daydfdz
daydfdz

Pierwsze informacje o nowym wirusie pojawiły się jeszcze w 2019 roku. Jego zarzewie wykryto w mieście Wuhan, zlokalizowanym w środkowych Chinach.

Chiny. Koronawirus zabija

Jak informuje "Rzeczpospolita", w ciągu półtora miesiąca w Chinach zachorowało już ponad pół tysiąca osób, a w wyniku wywoływanego przez koronawirus zapalenia płuc 17 zmarło. Brytyjscy naukowy alarmują jednak, że sprawa może być o wiele poważniejsza. Podejrzewa się, że zarażonych może być już ponad półtora tysiąca osób.

Potwierdzono też, że koronowirus przechodzi z człowieka na człowieka. Świadczą o tym chociażby zarejestrowane przypadki zarażenia się personelu medycznego od pacjentów.

Zobacz też: Joanna Mucha zrezygnuje ze startu na szefa PO? Wymowna sugestia

Koronawirus z Wuhan rozprzestrzenia się

Władze Chin obawiają się, że koronawirus może roznieść się jeszcze szerzej, a wszystko to w wyniku księżycowego Nowego Roku. Obchody ściągną nie tylko Chińczyków, ale też turystów z całego świata. Komunikacja miejska w tym przypadku, może znacząco wpłynąć na rozprzestrzenienie się choroby.

daydfdz

Niestety, wirus już teraz przekroczył chińską granicę. Dotarł już mi.in. do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i Korei Południowej. Władze australijskiego Queensland informowały już o mężczyźnie, u którego podejrzewane jest zakażenie koronawirusem 2019-nCoV.

Chiny. Skąd ten koronawirus?

Od tygodni poszukiwane jest źródło tajemniczej choroby. Badacze ustalili, że pierwsze ofiary koronawirusa pracowały na jednym z targów w Wuhan. Sprzedawano tam owoce morza, ale też mięso wielbłądów, świń, osłów i węży.

Tu jednak mógł nastąpić przełom. Jak informuje "Rzeczpospolita", w magazynie "Journal of Medical Virology" pojawiła się analiza, w której zestawiono kod genetyczny koronawirusa 2019-nCoV z innymi kornawirusami.

daydfdz

Wspomniana analiza wykazała, że koronawirus z Wuhan jest blisko spokrewniony z koronawirusami z grupy SARS. Stąd pierwotne myślenie o nietoperzach, jako źródle choroby. Jednak dokładniejsza analiza naprowadziła naukowców na powiązania 2019-nCoV z wężami, które na wspomniane nietoperze polują.

Dokładne źródło koronawirusa nie jest jeszcze potwierdzone. Faktem jest, że na targu w Wuhan, gdzie wykryto tajemniczą chorobę, sprzedawane były węże. Chodzi konkretnie o dwa gatunki: niemrawca prążkowanego i kobrę pospolitą.

Naukowcy będą teraz dokładnie badali organizmy sprzedawanych na targu węży. Ten został zamknięty 1 stycznia, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby.

Koronawirus z Wuhan. Skąd powiązania ze zwierzętami?

Koronawirus wykryty w środkowych Chinach, jak pisaliśmy wyżej, swoim kodem genetycznym jest najbliżej zbliżony do tych z grupy SARS i MERS.

daydfdz

Wszystkie te wirusy są wirusami odzwierzęcymi. Świadczy to o tym, że pierwsi chorzy zarazili się bezpośrednio od zwierząt. Dopiero później wirus zaczął przechodzić na kolejne osoby. W przypadku SARS i MERS, nosicielami koronawirusa 2019-nCoV miały być właśnie nietoperze, wielbłądy oraz chińskie łaskuny.

Obecna sytuacja bardzo przypomina tę z 2002 roku, gdy doszło do pandemii SARS, która należy obecnie do najbardziej niebezpiecznych infekcji. Ze względu na ruch turystyczny, po pierwszej fali choroby w Chinach na całym świecie na SARS zachorowało ponad 8 tys. osób w niemal 30 krajach, na 6 kontynentach.

Źródło: Rzeczpospolita

Chcesz nas zaciekawić jakąś informacją? Napisz na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

daydfdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daydfdz
Więcej tematów