Trwa ładowanie...
wuhan

Japonia: pierwszy zakażony tajemniczym wirusem z Chin

Japonia. Lekarze zdiagnozowali u 30-letniego mężczyzny spod Tokio koronawirusa (2019-nCoV). To ten sam wirus, który wywołał 41 przypadków zachorowań na nieznany rodzaj zapalenia płuc w Chinach. To już drugi zarejestrowany przypadek stwierdzenia nowego koronawirusa poza Chinami.

Share
Japonia: pierwszy zakażony tajemniczym wirusem z Chin
Źródło: PAP, Fot: EPA
d1j5uu5

Koronawirusa (2019-nCoV) zdiagnozowano u 30-letniego mężczyzny, który niedawno wrócił z podróży do Wuhan w Chinach. To właśnie w tym mieście odnotowano 41 przypadków zachorowania na nowy rodzaj zapalenia płuc. Jeden z pacjentów zmarł.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła we wtorek przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w Chinach. Jednocześnie uspokoiła, że na tym etapie "nie zaobserwowano infekcji u pracowników służby zdrowia i nie ma wyraźnych dowodów na przenoszenie się wirusa z ludzi z ludzi". Podkreśliła też, że cały czas monitoruje sytuację.

d1j5uu5

Dzień wcześniej władze Tajlandii poinformowały, że objęły kwarantanną Chinkę z tajemniczymi objawami koronawirusa. Zatrzymano ją na lotnisku Suvarnabhumi (BKK) w Tajlandii, po tym, jak system nadzoru termicznego na lotnisku wykazał podwyższoną temperaturę u pasażerki.

Okazało się, że 61-latka pochodzi z Wuhan. Już 5 stycznia pojawiła się u niej gorączka, ból gardła i ból głowy. Mimo to, trzy dni później, wraz z pięcioma członkami rodziny poleciała na wycieczkę do Tajlandii.

Badania laboratoryjne potwierdziły u niej obecność nowego koronowirusa.

d1j5uu5

Chiny: naukowcy nadal poszukują źródła pochodzenia się wirusa

Po pojawieniu się pierwszych zachorowań na nieznany do tej pory rodzaj zapalenia płuc objęto obserwacją ponad 760 osób, które miały kontakt z zarażonymi. U żadnej z nich nie stwierdzono objawów choroby.

Chińskim badaczom udało się ustalić, że wszystkie zarażone osoby pracowały lub robiły ostatnio zakupy na targu owoców morza w Wuhan. Bazarek ten został zamknięty 1 stycznia.

Obecna sytuacja wielu osobom przypomina o pandemii choroby SARS, która rozpoczęła się pod koniec 2002 roku. Severe Acute Respiratory Syndrom (SARS) należy obecnie do najbardziej niebezpiecznych infekcji.

d1j5uu5

Ze względu na ruch turystyczny, po pierwszej fali choroby w Chinach na całym świecie na SARS zachorowało ponad 8 tys. osób w niemal 30 krajach, na 6 kontynentach. Wirus okazał się śmiertelny w przypadku co 10. pacjenta. Według oficjalnych danych zmarły 774 osoby.

Co ciekawe wirus prawdopodobnie przeniósł się na ludzi z sympatycznie wyglądającego niewielkiego drapieżnika - łaskuna chińskiego. Czy tym razem, jak podejrzewają niektórzy chińscy internauci, źródłem zakażenia mogą być owoce morza?

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zaleca podróżujący do Chin turystom, by unikali kontaktu ze zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Źródło: chinadaily.com, reuters.com

d1j5uu5

Podziel się opinią

Share
d1j5uu5
d1j5uu5
Więcej tematów