Trwa ładowanie...
d32xofs

Zmiany w konstytucji. Andrzej Duda stawia sprawę jasno: polska wieś powinna znaleźć się w preambule. Ale to nie wszystko

Plany dotyczące nowej konstytucji nabierają już coraz bardziej realnego kształtu. Wskazano już nawet datę referendum i ewentualny czas przyjęcia nowej ustawy zasadniczej. Teraz dowiadujemy się, co chce wpisać do konstytucji prezydent. Chodzi o "polską wieś" i "uregulowanie kwestii emerytalnych rolników".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent wyjaśnił, co trzeba wpisać do konstytucji
Prezydent wyjaśnił, co trzeba wpisać do konstytucji (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d32xofs

Pierwsza zapowiedź zmiany konstytucji padła z ust Andrzeja Dudy podczas obchodów 3 maja, czyli rocznicy pierwszej polskiej konstytucji. Prezydent zapowiedział rozpoczęcie "poważnej debat na temat konstytucji".

- Zależy mi, żeby referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku, bo to jest ważna dla Polaków data - mówił.

d32xofs

Propozycja referendum wywołała spore zamieszanie. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński tłumaczył później, że referendum ma pokazać, czy "ludzie chcą systemu prezydenckiego" i wyznaczyć kierunki zmian. Gdy Jarosław Kaczyński twierdzi, że "nie widzi przesłanek do wprowadzenia systemu prezydenckiego" to Andrzej Duda opowiada się za zwiększeniem roli prezydenta.

Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział nawet, że może ona wejść w życie w 2021 roku. Teraz dowiadujemy się, co może się znaleźć w konstytucji.

"Polska wieś powinna znaleźć się w preambule do konstytucji"

- To jeden z poważnych braków, które występują w polskiej konstytucji. Polska wieś powinna znaleźć się w preambule. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia wykładni konstytucji jako całości i poszczególnych zapisów - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej.

d32xofs

Wyjaśnił, że rolnicy powinni zostać wpisani do ustawy zasadniczej ze względu na "kwestię bezpieczeństwa żywnościowego kraju". - Także ze względu na historyczne zasługi polskiej wsi i chłopów - dodał prezydent.

Jak ma powstać nowa konstytucja? Zobacz

Andrzej Duda powiedział też, że "w polskiej konstytucji powinny być uregulowane kwestie emerytalne rolników".

d32xofs

Podziel się opinią

Share
d32xofs
d32xofs