Trwa ładowanie...
d4f7y41

Kiedy będzie nowa konstytucja? Paweł Mucha mówi o stuleciu Konstytucji marcowej

Plany obozu prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące nowej konstytucji stają się coraz bardziej konkretne. To już nie tylko termin referendum dotyczącego nowej konstytucji, ale też data wejścia w życie. Prezydencki minister mówi o 2021 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paweł Mucha zapowiedział możliwą datę powstania nowej konstytucji
Paweł Mucha zapowiedział możliwą datę powstania nowej konstytucji (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d4f7y41

Pierwsza zapowiedź zmiany konstytucji padła z ust Andrzeja Dudy podczas obchodów rocznicy pierwszej polskiej konstytucji. Prezydent zapowiedział rozpoczęcie "poważnej debat na temat konstytucji". – Zależy mi, żeby referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku, bo to jest ważna dla Polaków data – mówił.

Propozycja referendum wywołała spore zamieszanie. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński tłumaczył później, że referendum ma pokazać, czy "ludzie chcą systemu prezydenckiego" i wyznaczyć kierunki zmian. Gdy Jarosław Kaczyński twierdzi, że "nie widzi przesłanek do wprowadzenia systemu prezydenckiego" to Andrzej Duda opowiada się za zwiększeniem roli prezydenta.

Zobacz też: Prezydent prowadzi spisek? O inicjatywę Andrzeja Dudy spierają się Jacek Żakowski i Paweł Lisicki

Paweł Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum dotyczącego zmian w konstytucji, zapowiedział możliwą datę powstania nowej ustawy zasadniczej. Prezydencki minister cytowany przez Polską Agencję Prasową powiedział na spotkaniu z uczestnikami kongresu Klubu Jagiellońskiego, że jeżeli referendum obędzie się w listopadzie przyszłego roku i Polacy będą chcieli zmian w konstytucji to mogłaby ona powstać na stulecie Konstytucji marcowej.

d4f7y41

Zdaniem prezydenckiego ministra władza musi być sprawowana efektywnie, więc należy wzmocnić albo rolę premiera, albo prezydenta. Paweł Mucha przyznał, że skłaniałby się w stronę systemu prezydenckiego, ale nie na wzór amerykański, a bardziej ku systemowi semiprezydenckiemu. Taki system obowiązuje we Francji.

Paweł Mucha pytany, kto popisze nową konstytucje, jeśli zostanie uchwalona w 2021 r. stwierdził, że nie musi to być Andrzej Duda, ponieważ zmiany nie mają doraźnego kontekstu politycznego. - Ufam, że prezydentem Rzeczpospolitej na stulecie Konstytucji marcowej może być - jeśli podejmie decyzję o kandydowaniu i o drugiej kadencji - pan prezydent Andrzej Duda – cytuje prezydenckiego ministra PAP.

d4f7y41

Podziel się opinią

Share

d4f7y41

d4f7y41
Więcej tematów