Trwa ładowanie...
d1zx963
d1zx963

Zmarła ostatnia ocalona z katastrofy statku w 1915r.

W Wielkiej Brytanii zmarła ostatnia osoba, która ocalała z katastrofy transatlantyka Lusitania w 1915 roku. Statek zatonął na Atlantyku podczas I wojny światowej po storpedowaniu przez niemiecki okręt podwodny. Lusitania poszła na dno w 18 minut; zginęło blisko połowa z dwóch tysięcy pasażerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1zx963

95-letnia Audrey Lawson-Johnston była ostatnią osobą na świecie, która przeżyła zatopienie statku. Miała wówczas trzy miesiące, przez Atlantyk płynęła z rodzicami i rodzeństwem.

Lawson-Johnston zostawiła trzy córki i dziesięcioro wnuków. W ostatnim wywiadzie dla BBC, udzielonym w maju zeszłego roku mówiła, że życie uratowała jej niania, bo w chwili trafienia statku torpedą rodzice byli na pokładzie, a dzieci w kabinach: - Moja matka była wówczas na pokładzie i spytała stojącego obok mężczyznę, co to jest - on odpowiedział, że torpeda. I tak było, trafiła prosto w statek - opowiadała.

Lusitania zatonęła u południowych wybrzeży Irlandii. Niemcy utrzymywali, że statek był celem wojskowym, bo oprócz pasażerów przewoził też amunicję, czemu twardo zaprzeczali Brytyjczycy. Zdaniem wielu historyków, zatopienie Lusitanii odegrało ważną rolę we włączeniu się USA do I wojny światowej.

d1zx963

Podziel się opinią

Share

d1zx963

d1zx963
Więcej tematów