Trwa ładowanie...

"W trybie pilnym". Tego oczekują od rządu, jest oświadczenie ziobrystów

Solidarna Polska opublikowała oświadczenie, w którym wzywa do nałożenia cła ochronnego na zboża, kukurydzę i rzepak z Ukrainy. Politycy związani ze Zbigniewem Ziobrą zaapelowali o o wystąpienie z odpowiednim wnioskiem do Komisji Europejskiej.

Politycy Solidarnej PolskiPolitycy Solidarnej PolskiŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d1zoa0h
d1zoa0h

W mediach społecznościowych pojawiło się oficjalne stanowisko Solidarnej Polski "w związku z trudną sytuacją polskich rolników spowodowaną importem produktów rolnych z Ukrainy".

Wcześniej wiceminister rolnictwa, polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski poinformował, że zarząd partii podjął uchwałę popierającą wniosek, w którym szef partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, aby rząd na najbliższym posiedzeniu zdecydował o złożeniu przez Polskę wniosku do Komisji Europejskiej, który miałby umożliwić skorzystanie z unijnej klauzuli ochronnej dla polskich producentów zbóż i rzepaku.

- Zdaniem Solidarnej Polski, Polska powinna pomagać Ukrainie, być państwem tranzytowym jeżeli chodzi o produkty rolne na inne rynki do UE i światowe. Ale w sytuacji nadmiernego importu produktów rolnych należy zastosować unijne prawo i procedury umożliwiające np. zdywersyfikowanie ceł. Zdaniem Solidarnej Polski zastosowanie cła, chociażby na kukurydzę i zboża jest jak najbardziej zasadne. Powinno to dzisiaj chronić polskich producentów zbóż i rzepaku - mówił Janusz Kowalski.

d1zoa0h

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Nowa broń na Białorusi. Ekspert o ruchu Putina

Oświadczenie Solidarnej Polski ws. cła produktów z Ukrainy

"Niekontrolowany, nadmierny import zboża i produktów rolnych z Ukrainy stał się poważnym zagrożeniem dla polskich producentów zbóż i rzepaku. Może on doprowadzić do zapaści całego rolnictwa. Konieczne jest pilne przywrócenie ceł ochronnych, aby ratować naszych rolników" - twierdzi Solidarna Polska.

Dalej czytamy, że partia zadecydowała zwrócić się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie producentów żywności.

"Minister sprawiedliwości oczekuje, że Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu podejmie w trybie pilnym decyzję o złożeniu przez Polskę wniosku do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania wyjaśniającego na mocy art. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/870, w celu uruchomienia unijnej klauzuli ochronnej dla polskich producentów zbóż i rzepaku" - czytamy.

Źródło: PAP, Twitter Solidarna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zoa0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1zoa0h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj