Zełenski poda rękę Putinowi? Jasna deklaracja
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "nie pójdzie na kompromis z rosyjskim dyktatorem i zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem". W wywiadzie dla mediów Ameryki Łacińskiej przypomniał, że Kreml i Putin "nie potrzebują pokoju".
Według Zełenskiego rosyjski dyktator nie porzucił swojego głównego celu – przejęcia Ukrainy i uzależnienia jej od Federacji Rosyjskiej. Zełenski dodał także, że nie jest upoważniony do negocjacji z rosyjskim dyktatorem ani ze stroną rosyjską w sprawie ludności zamieszkującej okupowane terytoria Ukrainy.
"Zapomnijmy na chwilę, że jest mordercą"
- Jak mogę negocjować z Putinem? Zapomnijmy na chwilę, że jest mordercą. Ze stroną rosyjską. Jak mam z nim negocjować w sprawie ludzi, którzy są w jakichś miastach-wioskach, są okupowani, którzy tam mieszkają. I tu dwie osoby lub dwa zespoły siadają i mówią: niech będą twoi. Kim jesteśmy, żeby decydować, gdzie dana osoba powinna mieszkać, kim ma być, jakim językiem mówić, jaką flagę szanować? Kim my jesteśmy? – powiedział Zełenski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwrot na froncie? Ekspert mówi o reakcji na Kremlu
Prezydent Ukrainy zauważył także, że gdyby Putin rzeczywiście chciał teraz zakończyć wojnę, wydałby rozkaz wycofania swoich wojsk z Ukrainy i wtedy rozpoczęłaby się dyplomacja. - Rosyjski dyktator tego nie chce - dodał Zełenski.
Zełenski przypomniał także, że w 2014 roku Putin publicznie oświadczył, że "nie zamierza prowadzić wojny z Ukrainą na pełną skalę", nawet gdy okupował już Krym oraz część obwodów donieckiego i ługańskiego. Następnie Putin powiedział, że chroni "ludność rosyjskojęzyczną".
Zakulisowe rozmowy już trwają?
- Jeśli tak jest, dlaczego poszedł na wojnę na pełną skalę? Wszystko to, co mówi, jest kłamstwem. Nie interesuje go niepodległa Ukraina, potrzebuje Ukrainy jako części, enklawy Rosji, tego, co zrobił z Białorusią, co zrobił z Mołdawią, Gruzją. Wszędzie, tak jak u nas, zajmowano część terytorium, destabilizowano, a po pewnym czasie przyjdą i zajmą nas całkowicie. Ukraina to po prostu duży kraj i to on poniósł porażkę. Bo na co musi pójść na kompromis? Kim on jest? Nie mogę handlować ludźmi. A z kim? Z osobą, której słowo jest nic nie warte. To nie są gwarancje - tłumaczył Zełenski.
4 listopada kanał NBC poinformował, że urzędnicy amerykańscy i europejscy rozpoczęli prywatnie rozmowy z rządem ukraińskim na temat możliwości rozmów pokojowych z Rosją. Według stacji jedna z takich rozmów miała miejsce w zeszłym miesiącu podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein, podczas którego spotkali się przedstawiciele ponad 50 krajów.