ycipk-3fgisx

Zbigniew Ziobro o opinii rzecznika TSUE: blamaż polskich sędziów

- Te decyzje sędziów o zawieszeniu konkretnych spraw były podyktowane motywacją polityczną - stwierdził Zbigniew Ziobro. Polscy sędziowie otrzymali opinię rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE ws. dwóch pytań. Nie taką, jak się spodziewali.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro zaznaczył, że podobną ocenę pytań prejudycjalnych sformułowali wcześniej eksperci KE
Zbigniew Ziobro zaznaczył, że podobną ocenę pytań prejudycjalnych sformułowali wcześniej eksperci KE (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
ycipk-3fgisx

- Możemy mówić o blamażu sędziów, którzy te pytania skierowali - powiedział podczas wtorkowej konferencji Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości uznał, że osoby, które skierowały pytania prejudycjalne do TSUE, wykazały się ”brakiem wiedzy prawnej” i potwierdziły, że korzystają ze swoich uprawnień, by "walczyć z rządem".

- Te decyzje sędziów o zawieszeniu konkretnych spraw były podyktowane motywacją polityczną - zaznaczył. We wtorek poinformowano, że rzecznik generalny TSUE uznał 2 pytania prejudycjalne sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie za "niedopuszczalne".

ycipk-3fgisx

"Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne" - argumentował.

Zamieszanie wokół szefa NIK. Dziennikarz ma oczekiwania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Sprawa Mariana Banasia. Zbigniew Ziobro zabrał głos

ycipk-3fgisx

Jedno z pytań dotyczyło niezawisłości sędziowskiej w przypadku wydaniu wyroku niekorzystnego dla skarbu państwa. Drugie - zadanie przez Igora Tuleyę - podnosiło kwestię postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i oznaczało zawieszenie sprawy gangu tzw. obcinaczy palców.

Zbigniew Ziobro skomentował również aferę z szefem NIK Marianem Banasiem. Trwa kontrola jego oświadczeń majątkowych. Ujawniono, że był właścicielem kamienicy, w której wynajmowano pokoje na godziny.

- Takie postępowania toczyły się i toczą się wobec wielu polityków rządu i opozycji - powiedział minister sprawiedliwości. I zaznaczył, że te kontrole są zazwyczaj "długotrwałe”.

ycipk-3fgisx

- W ramach działań CBA zdarza się, że wytyka się nieścisłości i błędy (...) ale w niektórych wypadkach ma to charakter niezwiązany z tym, że doszło do popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3fgisx

ycipk-3fgisx
ycipk-3fgisx