Trwa ładowanie...

Rzecznik generalny TSUE rozwiał wątpliwości polskich sędziów

"Niedopuszczalne" - tak ocenił 2 pytania prejudycjalne sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Kwestie, którymi się zajął, dotyczyły ewentualnych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

Rzecznik generalny TSUE rozwiał wątpliwości polskich sędziówŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1dyle1

"Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne" - zauważył w swojej ocenie rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

I dodał, że "wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne". Jego opinia została wydana dla dwóch połączonych kwestii.

d1dyle1

Sprawy, które rozpatrywał, dotyczyły pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie. Pierwsze było związane z niezawisłością sędziowską w przypadku wydaniu wyroku niekorzystnego dla skarbu państwa.

Z pytaniem ze stolicy wystąpił Igor Tuleya. Sędzia chciał doprecyzować kwestię gwarancji "niezależnego postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce" na kanwie sprawy kryminalnej.

Zamieszanie wokół szefa NIK. Dziennikarz ma oczekiwania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dyle1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dyle1
Więcej tematów