Trwa ładowanie...

Zastąpił bpa Edwarda Janiaka. Nowy biskup kaliski do wiernych: chciałbym być blisko skrzywdzonych przez duchownych

Następca bpa Edwarda Janiaka - bp Daniel Bryl - zwrócił się do wiernych w specjalnym liście. Nowy biskup kaliski zaznacza, że "chciałby być blisko skrzywdzonych przez duchownych".
Share
Zastąpił bpa Edwarda Janiaka. Nowy biskup kaliski zwrócił się do wiernych
Zastąpił bpa Edwarda Janiaka. Nowy biskup kaliski zwrócił się do wiernychŹródło: East News
d4hkgyr

Papież Franciszek mianował nowego biskupa kaliskiego 25 stycznia. Został nim bp Damian Bryl. Kanoniczne objęcie diecezji kaliskiej przez biskupa Bryla nastąpiło 11 lutego. Ingres - czyli uroczyste objęcie władzy nad diecezją przez nowego biskupa - zaplanowano w marcu.

Tymczasem na stronie diecezji kaliskiej pojawił się list bp Bryla, w którym zwrócił się do wiernych.

"Chciałbym być blisko z Wami, w modlitwie, ze słowem współczucia i otuchy oraz z wyciągniętą ręką do pomocy i wsparcia. Chciałbym być blisko tych, którzy zostali skrzywdzeni przez niektórych duchownych i tych, którzy zostali zgorszeni tymi faktami i nie zawsze adekwatną reakcją przełożonych. Chciałbym być blisko również kapłanów, którzy byli niesłusznie oskarżani i wyśmiewani, oraz tych, dla których długotrwałe złe wieści o diecezji stały się ciężarem nie do uniesienia. Chcę być z Wami w tym doświadczeniu" – napisał nowy biskup diecezji kaliskiej.

d4hkgyr

Bp Bryl zaznaczył, że zostały już podjęte działania, zgodne z zasadami i procedurami ustanowionymi przez papieża Franciszka i Konferencję Episkopatu Polski, które on będzie kontynuował, aby "wszystkie te sprawy wyjaśnić i ocenić, otoczyć opieką skrzywdzonych i zrobić wszystko, aby te dramaty nigdy więcej nie miały miejsca".

Czarna plansza w TVP przed orędziem Tomasza Grodzkiego. Małgorzata Kidawa-Błońska: to jest wielki skandal

Przypomnijmy: zgodnie z decyzją papieża Franciszka bp Edward Janiak został odsunięty od kierowania diecezją w Kaliszu.

d4hkgyr

O duchownym zrobiło się głośno po premierze drugiego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Hierarcha został tam przedstawiony jako osoba, która tuszowała przypadki pedofilii wśród księży. Bp Janiak miał chronić co najmniej dwóch kapłanów. Po emisji materiału został odsunięty od prowadzenia święceń kleryków w kaliskiej katedrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hkgyr

Podziel się opinią

Share
d4hkgyr
d4hkgyr
Więcej tematów