Trwa ładowanie...
d43pegz

Biskup Edward Janiak odsunięty przez papieża Franciszka. Nie będzie kierował diecezją w Kaliszu

Ojciec Święty zdecydował, że arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś będzie administratorem apostolskim diecezji kaliskiej. Na biskupie Edwardzie Janiaku ciążą oskarżenia, że miał ukrywać księdza pedofila.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Decyzją papieża Franciszka biskup Edward Janiak nie kieruje już diecezją kaliską
Decyzją papieża Franciszka biskup Edward Janiak nie kieruje już diecezją kaliską (PAP)
d43pegz

Papież Franciszek mianował arcybiskupa metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena dla diecezji kaliskiej - podaje Stolica Apostolska. W lakonicznym komunikacie poinformowano, że administrator apostolski sede plena "kieruje diecezją, kiedy poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi".

Decyzją papieża Franciszka biskup Edward Janiak nie kieruje już diecezją kaliską

Dotychczas diecezją w Kaliszu kierował biskup Edward Janiak. O duchownym zrobiło się głośno po premierze drugiego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Hierarcha został tam przedstawiony jako osoba, która tuszowała przypadki pedofilii wśród księży. Bp Janiak miał chronić co najmniej dwóch kapłanów. Po emisji materiału został odsunięty od prowadzenia święceń kleryków w kaliskiej katedrze.

d43pegz

Przeczytaj: Biskup Edward Janiak kontra prymas Polski Wojciech Polak. Kulisy sporu w Episkopacie

Od połowy maja w Watykanie toczy się postępowanie dotyczące byłego już biskupa kaliskiego. Sprawa ma dotyczyć ukrywania molestowania seksualnego chłopców przez księdza Arkadiusza H. Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak skierował pismo ws. dochodzenia w tej sprawie. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to biskupowi Janiakowi grozi nawet usunięcie z urzędu.

Bp Janiak zaprzecza, że tuszował pedofilię

Odwołany ordynariusz diecezji kaliskiej w liście rozesłanym do innych biskupów stanowczo zaprzecza oskarżeniom. Uważa, że doszło do "ataku na jego osobę". Wcześniej prosił o modlitwę, bo "jest ofiarą medialnej nagonki". Tuż po emisji filmu braci Sekielskich bp Janiak miał trafić do szpitala z podejrzeniem udaru. Po badaniach okazało się jednak, że najprawdopodobniej był pijany.

d43pegz

Zobacz też: Hołownia zdradza, co zrobi w trakcie ciszy wyborczej. Mówi o córeczce i Dniu Ojca

Źródło: vaticannews.va

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43pegz

Podziel się opinią

Share
d43pegz
d43pegz
Więcej tematów