Zaskakujące badanie. Młode matki starzeją się szybciej
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kolumbia w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badania, które wykazały, że każda ciąża u młodych kobiet w wieku od 20 do 22 lat, przyspiesza ich biologiczne starzenie się o około 2,4-2,8 miesiąca. Odkrycie to jest wynikiem analizy przeprowadzonej za pomocą tzw. zegara epigenetycznego.
Badania te zostały opublikowane w "Proceedings of National Academy of Sciences" i na stronie internetowej uczelni. Próbę badawczą stanowiło 1735 mieszkanek Filipin w wieku 20-22 lat - podaje PAP. Z przeprowadzonych badań wynika, że nawet jedna ciąża u młodych kobiet może przyspieszyć proces biologicznego starzenia się.
Wcześniejsze badania epidemiologiczne również sugerowały, że ciąże mogą obciążać organizm kobiety, wpływając na jej stan zdrowia i oczekiwaną długość życia. Jednak najnowsze badania potwierdzają te obserwacje, wskazując, że tzw. "koszt reprodukcyjny" występuje również u młodych kobiet, które zazwyczaj nie chorują i u których nie są jeszcze widoczne początkowe procesy starzenia się organizmu.
Do przeprowadzenia badań wykorzystano tzw. zegar epigenetyczny (znany również jako zegar Horvatha), który umożliwia oszacowanie wieku dowolnej komórki, tkanki lub organu na podstawie poziomu metylacji DNA. Epigenetyka to dziedzina nauki zajmująca się zmianami funkcji genów, które zachodzą niezależnie od zmian w sekwencji DNA. Metylacja DNA to modyfikacja DNA, która może być dziedziczona lub nabyta, a następnie usunięta bez zmiany oryginalnej sekwencji DNA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rewolucyjne badanie. Są jednak zastrzeżenia
Główny autor badania, Calen Ryan z Columbia Aging Center, podkreśla, że zegar epigenetyczny zrewolucjonizował badania nad biologicznym starzeniem się, umożliwiając analizę wpływu różnych czynników, w tym reprodukcji, na stan zdrowia. - Wyniki naszych badań po raz pierwszy dają wgląd w to, jakie zmiany zachodzą u tych samych kobiet, w ich zegarze biologicznym w zależności od liczby ciąż - zauważa specjalista.
Ryan dodaje, że wpływ ciąży na biologiczne starzenie się młodych kobiet dorosłych występuje niezależnie od innych czynników wpływających na zdrowie, takich jak status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne. Zwraca również uwagę, że procesu starzenia się biologicznego nie zauważono u mężczyzn z tej samej grupy wiekowej, których partnerki były w ciąży.
- Zakładaliśmy, że ciąża w tym wieku może stanowić wyzwanie dla organizmu matki, szczególnie gdy ma ona ograniczony dostęp do opieki medycznej, zasobów materialnych lub innych czynników wspierających - zaznacza Ryan. Naukowiec podkreślił, że konieczne są dalsze badania w tym zakresie. - Wciąż musimy lepiej zrozumieć, jaka jest rola ciąży i innych aspektów reprodukcji w procesie starzenia się - stwierdził. Nie jest jeszcze jasne, jak ciąża wpłynie na zdrowie i śmiertelność badanych kobiet w późniejszym okresie ich życia.
Ryan zastrzegł również, że nie ma pewności, jak wiarygodna jest ocena starzenia się biologicznego organizmu przy użyciu zegara epigenetycznego u Filipińczyków, gdyż metoda ta została opracowana na podstawie badań populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Mimo tych zastrzeżeń, amerykański specjalista jest przekonany, że przeprowadzone badania pokazują, że ciąża może mieć długotrwały wpływ na zdrowie kobiety. Dlatego uważa, że niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wsparcia dla kobiet w okresie ciąży i po jej zakończeniu, szczególnie w przypadku młodych matek.
Źródło: PAP
Czytaj także: