Zapytano, czy premier powinien odejść. Wyborcy PiS niemal jednogłośni
W najnowszym sondażu zapytano Polaków, czy premier Mateusz Morawiecki powinien odejść ze stanowiska przed końcem rządów Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się, że zmiany premiera nie chce nie tylko zdecydowana większość wyborców PiS, ale również część wyborców opozycji.
Pracownia United Surveys przeprowadziła badania na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Zapytano Polaków czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że "premier Mateusz Morawiecki powinien zostać odwołany ze stanowiska przed końcem obecnej kadencji / końcem rządów PiS".
Okazało się, że odejścia premiera nie chce ponad połowa Polaków. Zdecydowanie na "nie" jest 29,8 proc. ankietowanych. Z kolei 21,7 proc. raczej nie chce odwołania obecnego premiera.
Zdecydowanie na "tak" jest 32,6 proc. badanych, a raczej na "tak" 8 proc. Niezdecydowanych jest 8,1 proc. respondentów.
Poparcie dla premiera. Lepsze notowania u mężczyzn
Z sondażu wynika, że premier ma większe poparcie wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Aż 59 proc. ankietowanych płci męskiej nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Mateusz Morawiecki powinien odejść przed końcem rządów PiS. Za jego odwołaniem jest 34 proc. mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu.
Zobacz także: Liczba zakażeń rośnie. Prof. Pyrć ma radę dla rządzących
Kobiety głosami podzieliły się niemal po równo. Delikatną przewagę mają jednak kobiety, które chciałyby odejścia premiera. Jest ich 46 proc. wśród ankietowanych. Z kolei z wcześniejszym odejściem premiera nie zgadza się 44 proc. kobiet, które wzięły udział w sondażu.
Morawiecki z dużym poparciem wśród wyborców PiS
Bardzo dużym poparciem premier cieszy się wśród wyborców swojej partii. Jego odejścia nie chce aż 96 proc. wyborców PiS. Spośród wyborców opozycji 63 proc. respondentów uważa, że Mateusz Morawiecki powinien odejść wcześniej, z czym nie zgadza się 30 proc. badanych.
Wśród wyborców niezdecydowanych głosy podzieliły się niemal po równo. 46. proc. respondentów nie jest za odejściem premiera, a popiera je 43 proc. pytanych.
Badanie przeprowadzono 21 stycznia w formie telefonicznej. Zapytano 1000 osób.
Źródło: RMF FM, "Dziennik Gazeta Prawna"