Trzy miesiące płatnego urlopu? Nowa propozycja
Związkowa Alternatywa proponuje wprowadzenie trzymiesięcznego płatnego urlopu regeneracyjnego dla pracowników z co najmniej siedmioletnim stażem w jednym zakładzie. Zmiany mają poprawić zdrowie pracowników i zachęcić do dłuższego związania się z pracodawcą.
Związkowa Alternatywa zaproponowała wprowadzenie do Kodeksu pracy prawa do urlopu regeneracyjnego dla pracowników, którzy przepracowali w jednym zakładzie co najmniej siedem lat. "Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika" - napisano w oświadczeniu związku.
Korzyści dla zdrowia i wydajności
Związkowcy podkreślają, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej, co prowadzi do przemęczenia i stresu. "Poprawa jakości zdrowia pracowników powinna być jednym z celów polityki społecznej państwa" - czytamy w oświadczeniu. Wprowadzenie urlopu regeneracyjnego ma poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników oraz zwiększyć wydajność pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert o Trumpie: Ogłosił program ekspansywnego imperium. Jak Putin
Urlop dla sektora publicznego
Związkowa Alternatywa proponuje, by dodatkowe uprawnienia dotyczyły także pracowników sektora publicznego, którzy mogliby korzystać z urlopu regeneracyjnego po zmianie miejsca pracy. "W ten sposób Kodeks pracy zachęciłby do tego, by wykwalifikowani pracownicy wiązali swoją karierę zawodową z daną instytucją" - zaznaczono w oświadczeniu.
Obecnie w polskim systemie prawnym istnieje urlop na poratowanie zdrowia, ale dotyczy on tylko nauczycieli. Związkowcy wskazują, że trudno zrozumieć, dlaczego inne grupy zawodowe nie mają podobnych praw. "Wprowadzenie tego rozwiązania, wraz ze stopniowym skracaniem tygodnia pracy, przyczyniłoby się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników" - napisali związkowcy.
źródło: TVN24