Trwa ładowanie...

Zapytali Niemców o Polaków. Wyznali, co ich irytuje najbardziej

Ponad 53 proc. Niemców zarzuca Polakom pogłębianie podziałów w Europie - wynika z Barometru Polska-Niemcy. Zdaniem autorów badania, na opinie Niemców o Polsce wpływa między innymi konflikt Warszawy z Brukselą o praworządność.

Share
Zapytali Niemców o Polaków. Wyznali, co ich irytuje najbardziej
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d9zq6ed

53 proc. Niemców krytycznie ocenia polską politykę europejską, zarzucając Polsce pogłębianie podziałów w Europie, zaś tylko 13 proc. uważa, że wkład Polski w europejską politykę jest konstruktywny. Sami Polacy uważają się w tej dziedzinie raczej za konstruktywnych (45 proc.) niż budujących podziały (40 proc.).

39 proc. Polaków zarzuca z kolei Niemcom, że zachowują się oni w Europie w sposób zbyt dominujący oraz że zbyt rzadko idą na kompromis. Podobnie myśli o sobie zaledwie 13 proc. Niemców, zaś 33 proc. życzyłoby sobie większej dominacji swego kraju w Europie.

d9zq6ed

43 proc. Polaków uważa, że Niemcy traktują ich kraj w UE po partnersku, prawie tyle samo Polaków ma zdanie przeciwne. Bardziej pozytywnie o roli Niemiec w Europie wyrażają się zwolennicy PO i innych partii opozycyjnych niż Prawa i Sprawiedliwości.

Różne wizje Europy

Polaków i Niemców różnią wizje przyszłej Europy, gdyż jak podkreślają autorzy raportu, dla Polski ważna jest suwerenność państw członkowskich, podczas gdy w Niemczech trwa debata o dalszej integracji, zainicjowana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Za dalszą ściślejszą integracją jest więcej respondentów z Polski (48 proc.) niż z Niemiec (42 proc.). Co piąty pytany Niemiec i Polak uważa, że integracja zaszła już za daleko (odpowiednio 20 proc. i 18 proc.).

W obu krajach odpowiedzi zależą od preferencji partyjnych. W Polsce najczęściej wyborcy PiS (27 proc.) uważają, że integracja europejska zaszła już za daleko. Podobnie sądzi po stronie niemieckiej większość zwolenników Alternatywy dla Niemiec (53 proc.), ale także stosunkowo duża grupa wyborców FDP (27 proc.) oraz partii Lewica (24 proc.).

Uchodźcy

Zdaniem większości Polaków i Niemców głównym wyzwaniem dla UE jest uregulowanie kwestii uchodźców. Przekonanych jest o tym 62 proc. Niemców oraz 56 proc. Polaków.

d9zq6ed

Silna Bundeswehra znaczy bezpieczeństwo

Pomimo historycznych doświadczeń, Polacy są raczej za wzmocnieniem niemieckiego wojska. 54 proc. pytanych widzi we wzmocnieniu Bundeswehry, do pułapu uzgodnionego w ramach NATO, szansę na wzrost polskiego bezpieczeństwa. Zdanie to podziela 45 proc. Niemców. 74 proc. Polaków nie widzi ze strony Niemiec zagrożenia wojskowego, a 65 proc. także zagrożenia politycznego i gospodarczego.

Wschodnie landy za Polską

Polaków i Niemców różni podejście do USA. Dla Polaków to najważniejszy partner i za ścisłą współpracą ze Stanami opowiada się 79 proc. z nich. Wśród pytanych Niemców opinię tę podziela jedynie 41 proc., zaś za najważniejszych partnerów uważani są tu Francuzi, Holendrzy i Włosi.

Podczas gdy Niemcy są jednym z preferowanych partnerów w polskim rankingu, plasując się w nim stosunkowo wysoko, niemieccy badani przypisują Polsce niewielkie znaczenie. Mieszkańcy wschodnich krajów związkowych opowiadają się za ścisłą współpracą zdecydowanie częściej (52 proc.) niż zachodnich (36 proc.).

Barometr to projekt Instytutu Spraw Publicznych, w ramach którego cyklicznie gromadzone są opinie Polaków i Niemców o stanie relacji polsko-niemieckich. W tym roku został przygotowany wspólnie z Fundacją Adenauera i Fundacją Körbera, a pytania dotyczyły także spraw międzynarodowych.


d9zq6ed

Chcesz podszlifować swój niemiecki? Zamów książki do nauki języka! Mniej zapłacisz ze zniżką ze strony virtualo kod rabatowy.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Przeczytaj również:
Niemcy komentują spotkanie Morawieckiego z Timmermansem. Gorzki wniosek
Przygnębiający raport z Niemiec. Nie zapomnieli o Polsce
Prezydent RFN w Warszawie: nie zapomnimy o cierpieniach, które Niemcy zadali Polakom
Książka o ludziach polsko-niemieckiego dialogu

Zobacz także: "O czym pan mówi?!". Lisicki zdumiony słowami Żakowskiego o muzułmanach

d9zq6ed

Podziel się opinią

Share
d9zq6ed
d9zq6ed
Więcej tematów