Trwa ładowanie...

"Zakazać w Polsce Piłsudskiego i Armii Krajowej". Szef MSZ Ukrainy stawia ultimatum

Ustawa o IPN nadal budzi ogromne emocje. Teraz kij w mrowisko włożył ukraiński minister spraw zagranicznych. Paweł Klimkin zapowiedział, że jego kraj potępi zbrodnie popełnione na Polakach, o ile Polska zdecyduje się na podobny gest. Chodzi o zakaz gloryfikacji Józefa Piłsudskiego.

Share
"Zakazać w Polsce Piłsudskiego i Armii Krajowej". Szef MSZ Ukrainy stawia ultimatum
Źródło: PAP, Fot: Robert Ghement
d3r0y3q

Ukraiński szef dyplomacji zaproponował Polsce zaskakujące rozwiązanie. Domaga się potępienia Piłsudskiego w związku z jego "brutalną pacyfikacją" Ukraińców. Dostało się również Armii Krajowej, której oddziały miały "krwawo rozprawiać się z ukraińskimi wioskami".

Paweł Klimkin mówił o tym w rozmowie z gazetą "Zbruc". Minister wyjaśnił, że skoro część polskich polityków chce, aby Ukraina zakazała u siebie gloryfikacji Stefana Bandery i UPA, to Polska powinna "zacząć od siebie". "Do tej pory (Polska - przyp. red.) demonstrują zdecydowanie jednostronne podejście. Ukraińską stronę określają wyłącznie w czarnych barwach, natomiast strona polska jest reprezentowana jako 'biała i puszysta' - powiedział minister Klimkin.

d3r0y3q

Zbrodnia w Pawłokomie. Mord na Ukraińcach

Przypomniał wydarzenia, do których doszło 3 marca 1945 roku. Chodzi o tzw. zbrodnię w Pawłokomie. Była to akcja Armii Krajowej pod dowództwem Józefa Bissa ps. "Wacław". Oddziały wojska oraz polskiej samoobrony zabiły osoby pochodzenia ukraińskiego. Minister podał, że zginęło tam 366 osób, a wśród ofiar było 157 kobiet i 59 dzieci poniżej 14 roku życia.

Wcześniej ostro zareagował lider ukraińskich nacjonalistów. Przywódca partii Swoboda Ołeh Tiahnybok stwierdził, że treść nowelizacji ustawy o IPN zakłada roszczenia terytorialne Polski wobec Ukrainy. "Polska otworzyła drugi front" - stwierdził.

Z kolei były minister obrony tego kraju ostrzega przed "piątym ukraińskim frontem". - Ponad milion Ukraińców może chwycić za kopie - przyznał Ołeksandr Kuźmiuk.

d3r0y3q

Podziel się opinią

Share
d3r0y3q
d3r0y3q
Więcej tematów