Trwa ładowanie...
d3ut8xr

Były minister obrony Ukrainy ostrzega: ponad milion Ukraińców może chwycić za kopie

Relacje polsko-ukraińskie po przyjęciu nowelizacji ustawy o IPN mocno się pogorszyły. Ukraiński parlament przyjął specjalne oświadczenie przeciwko jej antybanderowskim zapisom. Były minister obrony tego kraju ostrzega tymczasem Polskę przed "piątym ukraińskim frontem".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Manifestacja nacjonalistów ukraińskich w Kijowie z okazji 105 rocznicy urodzin Stepana Bandery
Manifestacja nacjonalistów ukraińskich w Kijowie z okazji 105 rocznicy urodzin Stepana Bandery (PAP/EPA, Fot: SERGEY DOLZHENKO)
d3ut8xr

Ołeksandr Kuźmiuk, były wicepremier i minister obrony, był wczoraj gościem kanału telewizyjnego 112 Ukraina. W dość ostrych słowach odniósł się do znowelizowanej przez polski parlament ustawy o IPN. - Warszawa regularnie przypomina Kijowowi o masakrze na Wołyniu i o działaniach przywódców UPA Stepana Bandery i Romana Szuchewycza. Jednak Ukraińcy także mają Polakom coś do przypomnienia - stwierdził były minister obrony.

- Jeśli przypomnimy historię sprzed 100, 200 lat, nawet za króla Bolesława - 1000 lat temu, to szybko możemy się przekonać, że ten milion dwieście tysięcy Ukraińców, którzy są dzisiaj w Polsce, może chwycić za kopie - przewiduje Kuźmiuk. - To piąty ukraiński front w Polsce. Jeżeli zaczniemy liczyć powieszonych Kozaków od Lwowa do Kijowa, to Ukraińcy w Polsce zbuntują się - dodał.

d3ut8xr

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zdecydował się podpisać ustawę, ale jednocześnie - w trybie następczym - skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Kużmiuk był w 2013 roku jednym ze 148 ukraińskich deputowanych z Komunistycznej Partii Ukrainy i Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, którzy zaapelowali w liście do ówczesnej marszałek Sejmu Ewy Kopacz o uznanie tragedii wołyńskiej za ludobójstwo popełnione na Polakach przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Mimo tego apelu Sejm nie zgodził się wówczas na przyjęcie uchwały o takim brzmieniu.

Źródło: obozrevatel.com

d3ut8xr

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d3ut8xr

d3ut8xr
d3ut8xr
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów