Sikorski odpowiada Kaczyńskiemu. "Kłamie pan"
Jarosław Kaczyński skrytykował uchwałę popierającą rezolucję PE ws. Tarczy Wschód. Prezesowi PiS odpowiedział Radosław Sikorski. "Kłamie pan" - napisał szef MSZ.
- Sejm przyjął uchwałę popierającą rezolucję Parlamentu Europejskiego z 12 marca 2025 r. dotyczącą wzmocnienia obronności UE. Uchwała nie zyskała poparcia PiS i Konfederacji.
- Jarosław Kaczyński skrytykował decyzje Donalda Tuska, twierdząc, że prowadzą do oddania polskich pieniędzy na zbrojenia do Brukseli i Berlina.
- Radosław Sikorski odpowiedział Kaczyńskiemu, zarzucając mu kłamstwo i podkreślając, że nie podjęto decyzji o przekazaniu dowództwa nad polską armią.
W czwartek Sejm przyjął uchwałę, w której poparto rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wzmocnienia obronności UE. W jej zapisach podkreślono przede wszystkim istotność programu Tarcza Wschód.
Projekt krytykowali posłowie PiS i Konfederacji, którzy twierdzili, że to "oddawanie" decyzyjności ws. polskiej obronności Brukseli. Osobny wpis poświęcił temu prezes PiS Jarosław Kaczyński.
"Decyzje Tuska w sprawie obronności to oddanie do Brukseli i Berlina polskich pieniędzy na zbrojenia i kontroli nad polską armią. Nie możemy zgodzić się na oddanie istotnych atrybutów naszej suwerenności. Wiedzą, co robią i próbują ukryć to przed Polakami fałszywą uchwałą Sejmu" - napisał Kaczyński na portalu X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozmowy USA-Rosja. Pokazali miejsce, gdzie negocjują rozejm na Ukrainie
Sikorski: kłamie pan
Zaprzeczył temu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Kłamie Pan. Nie zapadły żadne decyzje o przekazaniu dowództwa nad polską armią lub budżetem obronnym" - napisał.
"Natomiast uzyskanie europejskich zdolności obronnych i środków europejskich na finansowanie obronności państw członkowskich i samej Unii jest w naszym narodowym interesie" - dodał.
W rezolucji, którą Sejm poparł, Parlament Europejski wezwał do odejścia od wymogu jednomyślności na rzecz głosowania większością kwalifikowaną przy podejmowaniu decyzji ws. europejskiej obronności. Należy jednak podkreślić, że rezolucje same w sobie nie wprowadzają nowych przepisów, a jedynie w ten sposób PE wyraża pogląd na różne sprawy.
Tarcza Wschód zakłada budowę fortyfikacji w oparciu o naturalne przeszkody terenowe wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski. W latach 2024-2028 projekt ma kosztować 10 mld zł.
Czytaj więcej: