Zakaz spowiedzi dla dzieci? Polacy ocenili pomysł Biedronia
Zdaniem Roberta Biedronia spowiedź osób niepełnoletnich powinna być zakazana. - To absurd - stwierdził krótko polityk Nowej Lewicy. O zdanie w tej sprawie postanowiliśmy zapytać Polaków. Wyniki badania mogą zaskakiwać: jak się okazuje, głosy w tej sprawie są bardzo podzielone.
Do tematu spowiedzi dzieci w Kościele katolickim Robert Biedroń odniósł się niedawno w mediach społecznościowych. Europoseł opublikował krótkie wideo na TikTok-u.
- Czy opowiadasz obcej osobie, np. sprzedawczyni w sklepie, o tym, że masz fantazje seksualne na temat kolegi lub koleżanki? Albo kierowcy autobusu - też obcej osobie, o tym, że zapaliłeś szluga? Nie! Więc dlaczego podczas spowiedzi opowiadasz o tym obcemu księdzu? Dlaczego ktoś cię do tego zmusza? - pytał były kandydat na prezydenta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Morawiecki podzielił się majątkiem. Kąśliwy głos z rządu
Zdaniem Biedronia "to absurd". - Uważam, że spowiedź dzieci powinna być zakazana. A wy co o tym sądzicie? - pytał polityk Nowej Lewicy. Temat poruszył także w rozmowie z "Faktem". Biedroń podkreślił, że "konfesjonał to nie kozetka terapeuty" i raz jeszcze zaznaczył, że "spowiedź dzieci powinna być zakazana".
Zdania Polaków są podzielone
O opinię Roberta Biedronia ws. zakazu spowiedzi dla dzieci zapytaliśmy uczestników badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. Wyniki pokazują, że wielu Polaków popiera pomysł polityka.
Spowiedzi tylko dla osób powyżej 16. roku życia chciałoby 36 proc. ankietowanych, z czego 21 proc. zdecydowanie jest "za" takim rozwiązaniem. Przeciwnego zdania jest natomiast 35 proc. respondentów - jak widać, zdania w tej kwestii są bardzo podzielone.
Aż 29 proc. uczestników badania nie potrafiło stwierdzić, czy przystępowanie do spowiedzi powinno być dozwolone wyłącznie dla wiernych, którzy ukończyli już 16 lat.
Spowiedź święta. Dla kogo powinna być dostępna?
Polaków zapytaliśmy także, od jakiego wieku powinno być dozwolone przystępowanie do spowiedzi w Kościele katolickim. 31 proc. uważa, że od 9. roku życia - tak jak obecnie. 8 proc. chciałoby, aby do spowiedzi były dopuszczane dzieci od 13. roku życia.
17 proc. badanych twierdzi, że spowiedź powinna być dostępna tylko dla osób mających więcej niż 16 lat. 19 proc. wskazało, że do spowiedzi przystępować powinny tylko osoby pełnoletnie. Zdania w tej sprawie nie ma jednak aż 25 proc. ankietowanych.
Badanie dla Wirtualnej Polski przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 27-30 stycznia 2023 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1083 pełnoletnich osób.
Czytaj też: